Nowy numer 08/2024 Archiwum

Festiwal z wycieczką

Już za kilka dni w Gliwicach rozpoczynają się Dni Muzyki Organowej. Trwają zapisy na Wycieczkę Szlakiem Organów Górnego Śląska.

Od 19 do 26 maja w Gliwicach (z imprezą towarzyszącą w Toszku) odbędzie się XXIV Międzynarodowy Festiwal Dni Muzyki Organowej. Podczas koncertu inauguracyjnego 19 maja o 20.15 w kościele Wszystkich Świętych wystąpią: Orkiestra Kameralna Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, Zespół Wokalny Filharmoników Śląskich (przygotowanie zespołu: Jarosław Wolanin), Małgorzata Muszyńska – sopran, Magdalena Pilarczyk – alt, Jerzy Kosek – dyrygent.

 – Warto odwiedzić ten festiwal ze względu na różnorodną ofertę programową. Koncerty inauguracyjny i na zakończenie to są koncerty muzyki kantatowo-oratoryjnej z chórem i orkiestrą. Zapraszam też na cykl recitalów organowych w wykonaniu najwybitniejszych wirtuozów tego króla instrumentów – mówi Wojciech Różak, dyrektor festiwalu.

W ramach festiwalu w sobotę 25 maja odbędzie się tradycyjna Wycieczka Szlakiem Organów Górnego Śląska, którą prowadzić będzie prof. Julian Gembalski. Zwiedzający poznają organy w kościołach św. Jana Chrzciciela i bł. Karoliny w Tychach, w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piasku i św. Urbana w Woli. Zapisy na wycieczkę, która wyruszy spod katedry w Gliwicach, przyjmuje Gabriela Zacharko, tel. 785 521 690.

 – Jako organizatorzy cieszymy się, że tegoroczna edycja pomimo wielu trudności organizacyjnych odbędzie się, gdyż jeszcze przed miesiącem rozważaliśmy zawieszenie imprezy. Niestety, w tym roku zostaliśmy pozbawieni dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nie my jedni, bo podobny los spotkał wiele innych renomowanych festiwali, w tym naszego rówieśnika, Gliwickie Spotkania Teatralne – podkreśla Wojciech Różak. – Problemy finansowe nie są dla nas, organizatorów, niczym nowym, bo towarzyszą nam od początku istnienia festiwalu. Jednak tegoroczna realizacja przeszła najbardziej koszmarne doświadczenia. Gdyby nie wielkie zaangażowanie wielu instytucji, wyjątkowa życzliwość kadry kierowniczej, jak i wszystkich pracowników Wydziałów Kultury zarówno Urzędu Miejskiego, jak i Marszałkowskiego, szczególna pomoc finansowa Miasta Gliwice, realizacja tego przedsięwzięcia byłaby niemożliwa – zaznacza.

Więcej o festiwalu i program TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy