Nowy numer 31/2021 Archiwum

Odezwa w sprawie święceń

Odezwa biskupa gliwickiego w związku z tegorocznymi święceniami kapłańskimi.

Umiłowani Siostry i Bracia Diecezji Gliwickiej!

Czas wiosennych miesięcy wyznacza zwykle w naszych kościołach partykularnych ważny i pełen optymizmu moment przyjęcia święceń prezbiteratu przez młodych i pełnych zapału kandydatów, świadomie zmierzających przez wiele lat do podjęcia posługi łączenia ludzi z Bogiem. Dokładnie wiemy, jaka była wyraźna wola Jezusa Chrystusa, aby nie pozostawić nas samymi na tej ziemi, gdy On wypełnił już swoje zadanie, zlecone Mu przez Ojca. Ta pełna miłości otwartość naszego Zbawiciela zawiera w sobie przynaglenie dla nas, tworzących Kościół Święty, by skorzystać z daru, pozostawionego nam na pielgrzymowanie do celu ostatecznego. Z tej Boskiej woli nieustannie, przez tyle już wieków, dokonuje się otwieranie serc tych chrześcijan, którzy czują się powołani do szczególnej współpracy ze Stwórcą w sakramentalnej posłudze kapłańskiej. W takim momencie odzywa się echem energiczne pytanie, zanotowane przez starotestamentalnego autora natchnionego, dokładnie zdającego sobie sprawę z nieodzowności podjęcia takiej drogi: „Kogo mam posłać? Kto by Nam poszedł” (Iz 6, 8). To Pan Wszechmogący powołuje i posyła, to On daje nadzieję i niezbędną siłę. Jak trudno nam niekiedy w to uwierzyć! Liczymy bardziej na siebie, niż pokładamy ufność w naszym Panu. A przecież tej ufności potrzeba nam w sposób nieodzowny. I chociaż zawsze pozostaje cząstka zatroskania, czy przygotowani kandydaci będą dobrymi kapłanami i czy przez nich dokona się więcej dobra w świecie – to ostatecznie wszystko bierze swą siłę z Łaski, która jest darem niewysłowionym. Oby tak było i w życiu naszej diecezji.

Z nowymi nadziejami na wzmocnienie dobra przedstawiam dziewięciu tegorocznych naszych diakonów, polecanych przez swych Moderatorów
w Seminarium Duchownym do święceń kapłańskich:

Michał Choroszewski z par. Dobrego Pasterza w Bytomiu-Karbiu;

Adam Fabiańczyk z par. św. Katarzyny w Woźnikach;

Paweł Gwóźdź z par. św. Antoniego w Tworogu;

Łukasz Koj z par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Bytomiu;

Przemysław Koterwa z par. św. Józefa w Piekarach Śląskich;

Krzysztof Ochab z par. MB Różańcowej w Rzeczycach;

Marcin Paś z par. NSPJ i MB Fatimskiej w Strzybnicy;

Adrian Pietrzyk z par. Wniebowzięcia NMP w Lubecku;

Marcin Wronka z par. Św. Krzyża w Zabrzu.

Podniosła uroczystość święceń kapłańskich będzie miała miejsce w katedrze gliwickiej w sobotę 18 maja o godz. 9.30. Zapraszam Czcigodnych Księży oraz naszych Drogich Diecezjan do jak najliczniejszego otoczenia naszych kandydatów do święceń przez uczestnictwo w obrzędach w katedrze, jak też przez modlitwę w swoich parafiach. Nadzieję naszą na wzbogacenie nas dobrymi kapłanami niech szczególnie wzmocnią wspólnoty parafialne, z których pochodzą tegoroczni kandydaci do prezbiteratu.

Gliwice, 3 maja 2013 r.

w uroczystość NMP Królowej Polski

+ Jan Kopiec

Biskup Gliwicki

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama