To jest ich Błogosławiony

Niepełnosprawni, ich rodziny, opiekunowie i wolontariusze związani ze Stowarzyszeniem „Modlitwa i Czyn” pojechali do Rzymu na beatyfikację ks. Luigiego Novarese, założyciela wspólnoty „Cichych Pracowników Krzyża”.

Wyjechali wieczorem 6 maja, spod kościoła św. Wawrzyńca w Zabrzu, gdzie Eucharystią rozpoczęli swoje pielgrzymowanie. Na uroczystość do Rzymu pojechała 38-osobowa grupa – niepełnosprawnych i ich bliskich – razem ks. Henrykiem Bardoszem i ks. Sebastianem Benszem. Wspólnota związana z Katolickim Stowarzyszeniem Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół „Modlitwa i Czyn” od kilku lat wyjeżdża na turnusy rekolekcyjno-rehabilitacyjne do Domu „Uzdrowienie Chorych” w Głogowie prowadzonego przez wspólnotę „Cichych Pracowników Krzyża”.

– W tym domu poznaliśmy postać ks. Luigiego Novarese przez świadectwo osób tam pracujących – powiedział do pielgrzymów i żegnających ich bliskich ks. Henryk Bardosz, przewodniczącym stowarzyszenia. – Ks. Novarese podkreślał, że niepełnosprawności, choroby, cierpienia nie da się oddzielić od człowieka. Jego wnętrza, przez które wyraża swoje bogactwo i pełnię. W naszej wspólnocie jest tyle osób, które na pozór nic nie mogą zrobić. A my najlepiej wiemy, jakie mają możliwości. Jak potrafią nam, wolontariuszom, pokazać blask życia, jego prawdziwy sens i cel – stwierdził ks. Bardosz.

Na uroczystość beatyfikacji ks. Luigiego Novarese, która odbędzie się 11 maja, pojechało z Polski kilkanaście autokarów. Wszyscy spotkają się w Rzymie. Pielgrzymi z Zabrza odwiedzą po drodze m. in. Loreto, Asyż i Padwę.

Luigi Novarese urodził się w 1914 roku we Włoszech, w Cascina Serniola. W dzieciństwie poważnie zachorował i przez długi czas przebywał z dala od rodziny, w sanatoriach i szpitalach. To zaważyło na jego późniejszych wyborach i szczególnej wrażliwości na cierpienie, chorobę i niepełnosprawność. 17 maja 1931 r. doznał cudownego uzdrowienia. Kilka lat później wstąpił do seminarium duchownego, święcenia kapłańskie przyjął w Rzymie 17 grudnia 1938 r., a następnie rozpoczął pracę w Sekretariacie Stanu, gdzie przez 20 lat współpracował z Giovannim Battistą Montinim – przyszłym papieżem Pawłem VI. Podejmował różne inicjatywy duszpasterskie na rzecz chorych – dzięki niemu powstały „Maryjna Liga Kapłanów”, „Centrum Ochotników Cierpienia” i stowarzyszenie „Cichych Pracowników Krzyża”, najważniejsze dzieło jego życia, które skupia kapłanów i osoby świeckie konsekrowane, zaangażowane w uświadamianie chorym chrześcijańskiego sensu cierpienia. Ks. prał. Luigi Novarese stworzył w Radiu Watykańskim audycję dla chorych „Kwadrans pogody ducha” i czasopismo „Kotwica nadziei”. Zmarł w 1984 roku, w wieku 70 lat.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..