Nowy numer 3/2019 Archiwum

Drewniane kościoły na wystawie

W Muzeum Górnośląskim w Bytomiu od 12 kwietnia można podziwiać najcenniejsze śląskie świątynie zbudowane z drewna.

Najstarsze kościoły, zachowane do dziś na Górnym Śląsku, pochodzą z XV wieku. Te drewniane budowle są obecnie wizytówką zabytkowej architektury europejskiej. W czym tkwi ich niezwykłość? Tego będzie można dowiedzieć się 12 kwietnia o godz. 17, na wernisażu muzealnej wystawy w bytomskim Muzeum Górnośląskim (gmach główny, pl. Jana III Sobieskiego 2). Ekspozycję można zwiedzać do 23 czerwca.

31 kościołów z całego regionu zostanie zaprezentowanych na starych i współczesnych fotografiach. Wystawę urozmaicą eksponaty prezentujące ludową sztukę sakralną. Wszystkie te dzieła nasi przodkowie wykonali z drewna, którego na Śląsku zawsze było pod dostatkiem. Z bogactwa lasów pokrywających obszary górnego biegu Wisły i Odry chętnie korzystali rzeźbiarze i architekci.

W diecezji gliwickiej znajduje się 14 zabytkowych drewnianych kościołów. Większość z nich, dzięki staraniom proboszczów oraz m.in. unijnym dotacjom, zostało uratowanych od zniszczenia i przywrócono im dawną świetność. Drewniane kościoły można podziwiać w Bojszowie, Gliwicach, Księżym Lesie, Ostropie, Poniszowicach, Rachowicach, Rudzińcu, Sierakowie, Sierotach, Smolnicy, Szałszy, Wilczej, Zacharzowicach i Żernicy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy