Nie ma być uciążliwy

Sprawdziliśmy, jak do jutrzejszego strajku powinni przygotować się pasażerowie na Śląsku.

Grupa PKP przypomina, że wszystkie działania mają charakter solidarnościowy i nie są związane z żądaniami jej pracowników wobec pracodawców. Najbardziej uciążliwe zakłócenia w kursach spodziewane są między godz. 8 a 10. Do strajku prawdopodobnie przyłączą się nieliczni pracownicy PKP PLK, jak wynika z informacji podanych przez Grupę PKP.

Zagrożone zatrzymaniem są 132 pociągi, z czego jedynie 12 należy do PKP Intercity. Pozostałe 120 pociągów obsługują przewoźnicy spoza Grupy PKP – 88 Koleje Śląskie i 32 Przewozy Regionalne. Pociągi Intercity będą oczekiwać na koniec protestu na stacjach kolejowych.

PKP Intercity będzie także honorować w godzinach 8–12 bilety innych przewoźników na terenie całego województwa śląskiego. Dodatkowych informacji pasażerom na 4 dworcach (Katowice, Sosnowiec, Częstochowa, Gliwice) będą udzielać pracownicy PKP Intercity. PKP SA, jako zarządca dworców, uruchomi dodatkowe dyżury pracowników w godzinach 6–12 oraz zapewni wydawanie darmowych ciepłych napojów dla pasażerów. Objętych akcją będzie 8 dworców: Katowice, Gliwice, Bielsko-Biała, Rybnik, Tychy, Zawiercie, Częstochowa oraz Sosnowiec.

Na czas akcji protestacyjnej wznowiona zostanie działalność witryny: www.wczasiestrajku.pl należąca do Grupy PKP, na której pasażerowie będą mogli znaleźć bieżące informacje na temat sytuacji na Śląsku i w Zagłębiu, dostarczane przez PKP PLK.

Tramwaje Śląskie

Do przeciwdziałania skutkom akcji protestacyjnej przygotowują się również Tramwaje Śląskie. Według obecnych informacji podanych przez spółkę, we wtorek między godziną 3.15 a 4.15 na trasy nie wyjedzie w sumie 49 tramwajów z wszystkich zajezdni należących do Tramwajów Śląskich SA, a tym samym niezrealizowanych zostanie 79 kursów. Punktualnie o godzinie 4.15 najostrzejsza forma protestu zakończy się.

Przez pozostałą część dnia akcja protestacyjna ograniczy się do oflagowania taboru oraz zakładów należących do Tramwajów Śląskich SA.

W strajku wezmą również udział przedstawiciele edukacji. Nauczyciele z ok. 350 placówek protestować będą w godzinach od 8 do 10. Normalne zajęcia w szkołach zaczną się od trzeciej lekcji, lecz – jak zapewniają organizatorzy akcji – dzieci nie pozostaną bez opieki.

Przedstawiciele Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego szacują, że we wtorek w różnego rodzaju działaniach weźmie udział ok. 100 tys. osób. Zapewniają, że ich celem nie jest utrudnianie życia mieszkańcom Śląska.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..