Nie ma być uciążliwy

Sprawdziliśmy, jak do jutrzejszego strajku powinni przygotować się pasażerowie na Śląsku.

We wtorek w województwie śląskim rozpocznie się strajk generalny. To reakcja Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego na Śląsku na brak porozumienia ze stroną rządową. W poszczególnych zakładach pracy na Śląsku strajk ma potrwać dwie godziny. Już o 3 rano protest rozpoczną pracownicy komunikacji miejskiej, tak, żeby o 6 autobusy wyjechały na trasy. Większość zakładów pracy ma strajkować od godz. 6 do 8. W szkolnictwie i na kolei strajk będzie między godz. 8 a 10. Jak zapewnił wojewoda śląski, przedstawiciele służby zdrowia nie odejdą od łóżek pacjentów. 

Postulaty związkowców są związane z aktualnymi problemami społeczno-gospodarczymi. Chodzi m.in. o utworzenie ulg finansowych dla pracodawców utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju, objęcie pomocą rządową firm, których przychody spadły, zniesienie lub obniżenie akcyzy na energię elektryczną czy wprowadzenie systemu rekompensat dla przedsiębiorstw objętych skutkami pakietu klimatyczno-energetycznego.

Protest ma przybierać różne formy, w zależności od możliwości pracowników poszczególnych zakładów pracy. W Katowicach, Jastrzębiu-Zdroju, Rybniku, Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach i Sosnowcu odbędą się pikiety i demonstracje.

Regionalni przewoźnicy zapowiedzieli, że będą starali się łagodzić skutki strajku.

Koleje Śląskie

Przewoźnik zapowiedział wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej oraz honorowanie biletów innych przewoźników kolejowych. Transport będzie zapewniony na czas akcji strajkowej, czyli w godzinach między 8 a 10. Natomiast bilety innych przewoźników będą aktualne również w sytuacji, gdy pasażer rozpocznie podróż w godzinach strajku, a zakończy ją po godz. 10.

Oprócz tego na dworcach w Katowicach, Sosnowcu, Częstochowie, Czechowicach-Dziedzicach, Bielsku-Białej, Rybniku oraz Tarnowskich Górach pojawią się informatorzy. Będą oni powiadamiali pasażerów o aktualnej sytuacji na torach oraz pomagali dotrzeć do przystanków komunikacji zastępczej. Informatorzy będą ubrani w odblaskowe kamizelki z napisem „Koleje Śląskie”. Dodatkowo przewoźnik zaplanował wydłużenie godzin działania infolinii. Katowickie Centrum Obsługi Pasażera będzie czynne od godz. 5 do 19.30. Natomiast pracownicy Biura Obsługi Klienta odpowiedzialni za infolinię +48 32 428 88 88 będą dostępni między godz. 5 a 20.

Grupa PKP

Natomiast drugi z największych przewoźników, oprócz komunikacji zastępczej i informatorów na dworcach, planuje wstrzymać ruch pociągów towarowych oraz częstować pasażerów ciepłymi napojami. Zatrzymanie ruchu towarowego ma usprawnić zarządzanie sytuacją na torach i powrót do normalnej pracy po zakończeniu akcji protestacyjnej.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..