Nowy numer 24/2021 Archiwum

Radosna mozaika

Znamy już wstępny program tegorocznego Metropolitalnego Święta Rodziny. Hasłem, które jednoczy wszystkie wydarzenia, jest „Rodzina wiarygodna”, nawiązanie do obchodzonego Roku Wiary.

Podczas szóstej edycji święta nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin. Będą m.in. bieg rodzinny w Chorzowie, Noc Kościołów, koncert „Bądź jak Jezus”, Kiermasz Wydawców Katolickich czy Dyktando Rodzin. Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” zapowiedział na czas Metropolitalnego Święta Rodziny premierę „Serca” – spektaklu w reżyserii Marcina Jarnuszkiewicza na postawie książki Edmunda de Amicisa. W trakcie konferencji zapowiadającej MŚR abp Wiktor Skworc, honorowy patron, przypomniał postać ks. Franciszka Blachnickiego. – Był wielkim patronem rodziny, założycielem Ruchu Światło–Życie, który w sposób integralny ujmował rodziny swoją opieką, tworząc gałąź Domowego Kościoła.

Warto właśnie o tym powiedzieć. To była ta główna idea teologiczna: żeby każda rodzina była domowym Kościołem – przypomniał. Organizatorzy ogłosili, że do święta dołączą w tym roku kolejne miasta, m.in. Jaworzno. Swoją gotowość zgłosili przedstawiciele województwa opolskiego. – Jestem przekonana, że całe południe zostanie ogarnięte wielkim świętowaniem. Rodzina to przede wszystkim radość. To ten czas, kiedy chcemy głośniej o tym powiedzieć – Małgorzata Mańka-Szulik, koordynator święta i jednocześnie prezydent Zabrza. Metropolitalne Święto Rodziny rozpocznie się 18 maja. Z tej okazji w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca zespół „Śląsk” zaprezentuje widowisko „Wesele na Górnym Śląsku”. Ważnymi punktami na mapie świętowania będą również: pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich, XXII Piekarskie Sympozjum Naukowe oraz marsze dla życia i rodziny. Lista lokalnych wydarzeń ciągle nie jest zamknięta. Każda instytucja i społeczność może dołączyć swoje pomysły. Wystarczy je opisać i zgłosić w Wydziale Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Zabrzu. – Każde, choćby najmniejsze, wydarzenie zostanie umieszczone na stronie internetowej święta. Niestety, plakat nie pomieści wszystkich imprez – wyjaśniła Dorota Szatters, naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Zabrzu. – Tworzymy wspólnie mozaikę. Mozaikę, której na imię rodzina – powiedział abp Skworc na zakończenie spotkania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama