Spotkanie z podróżnikami

17 marca w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach odbyło się spotkanie z Anną Olej-Kubus i Krzysztofem Kubusem – podróżnikami, fotografami i dziennikarzami National Geographic.

Ich prezentacja multimedialna pt: „Magiczna Polska wielu kultur” to owoc dziewięcioletniej podróży autorów. Każde ze zdjęć otoczone było komentarzem, który wprowadzał w atmosferę danego wydarzenia.

W czasie swojej wędrówki po kraju podróżnicy dokumentowali zachowania, zwyczaje i obrzędy, spotykając ludzi różnych wyznań i narodowości. Fotografowie przedstawili wielokulturowość naszego kraju poprzez wspaniałe zdjęcia począwszy od Chrztu Jordanu na Bugu w Drohiczynie, przez obrazy m.in. muzułmanów w meczecie z Podlasia, Żydów modlących się w kaplicy Elimelecha z Leżajska (jednego z twórców chasydyzmu), święto „Kusaków” w Radomiu po podróż z Taborem Cygańskim, w którym każdy może wziąć udział i Grabarkę, zwaną prawosławną Częstochową.

Fotografie przedstawiające Barbórkę w KWK Wieczorek wywołały dużo uśmiechu na sali. Na Śląsk się spóźniliśmy o jakieś 10 lat – wspomina Krzysztof Kubus. – Śląsk zrzucił z siebie całą czerń kopalń, a przywitał nas barwny, pełen roślinności.

Anna Olej-Kubus natomiast wspomina nas, Ślązaków, jako ludzi, którzy pochłonięci tradycją potrafią się dobrze bawić, w szczególności górnicy podczas swojego grudniowego święta.

Po spotkaniu był czas na swobodne rozmowy z autorami, chętni mogli otrzymać dedykacje do swoich albumów. Anna Olej-Kubus i Krzysztof Kubus już dziś planują kolejne podróże po naszej ojczyźnie w poszukiwaniu nowych ciekawych zjawisk i obyczajów.

 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..