Przebłaganie w zabrzańskich parafiach

W związku ze zbezczeszczeniem kaplicy na Zaborzu, skąd skradziono Najświętszy Sakrament, biskup gliwicki Jan Kopiec zarządził przeprowadzenie w zabrzańskich parafiach nabożeństwa przebłagalnego w ramach Gorzkich Żali.

Modlitwa wiernych z zabrzańskich parafii jest związana ze zniszczeniem kaplicy Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Rolnika (na terenie parafii św. Franciszka), które miało miejsce w nocy z 17 na 18 lutego. Podczas napadu rozbite zostało tabernakulum, skąd zniknęła kustodia z Najświętszym Sakramentem, a ołtarz podpalony. Na szczęście ogień nie objął całego pomieszczenia. W parafii św. Franciszka nabożeństwo wynagradzające za profanację odbyło się już 25 lutego.

Kaplica na Zaborzu została wybudowana w latach 1870–1871, na miejscu podarowanym przez hrabiego Henckela vov Donnersmarcka. Pieniądze na jej budowę pochodziły od mieszkańców Zaborza, którzy chętnie pomagali w pracach. Poświęcona została 3 maja 1871 roku i otrzymała wezwanie Niepokalanego Poczęcia NMP. W 2006 roku kaplica została generalnie wyremontowana.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..