Nowy numer 24/2021 Archiwum

Jesteśmy wdzięczni

Od 11 lutego dojrzewamy w naszym rozumieniu Kościoła – powiedział bp Jan Kopiec podczas Eucharystii dziękczynnej w katedrze.

Opuszczającemu 28 lutego Watykan papieżowi Benedyktowi XVI towarzyszyła modlitwa we wszystkich kościołach diecezji gliwickiej. 3 marca podczas Eucharystii w gliwickiej katedrze dziękowaliśmy za ten ośmioletni pontyfikat, razem z wiernymi i księżmi modlili się biskupi Jan Kopiec, Gerard Kusz i Jan Wieczorek.

Nakreślając realia, w których funkcjonuje dziś Kościół, bp Jan Kopiec stwierdził, że czasem jest jak łódź na wzburzonym morzu, które niespokojnym czynią niekiedy sami jego członkowie. – Kościół jest żywym Chrystusem, ale będzie miał takie oblicze, jacy my będziemy. W tych dniach odważnej decyzji Benedykta XVI, ogłoszonej 11 lutego, musimy przyjrzeć się, czy Kościół, którym jesteśmy, jest Kościołem Chrystusowym. Czyśmy prawdziwego przepowiadania nie zamieniliśmy na bardzo przeciętne słowo, w które wkładamy tylko nasze ludzkie odczucia. Czy nie trzeba nam na nowo sięgnąć do Świętego Pisma i spróbować odczytać, co Bóg ma do powiedzenia każdemu z nas – pytał bp Kopiec.

Przypomniał, że Kościół od wieków szukający swojego miejsca w świecie, czasem przyjmuje formy tego świata. Biskup gliwicki zwrócił uwagę na granicę pomiędzy wiernym głoszeniem charyzmatu Boga a budowaniem już tylko naszego ludzkiego oblicza Kościoła. – To dramat Kościoła, który domaga się jasnych, bardzo klarownych odpowiedzi. Tak postrzegam decyzję Ojca Świętego, który zmęczony życiem widzi, że w tym Kościele nie da rady wszystkim pokierować i postanawia na nowo odczytać wezwanie, które otrzymał od Pana: weź na nowo odpowiedzialność za ten Kościół, ale w głębokim trwaniu na modlitwie – mówił bp Kopiec o decyzji papieża. – To odważna i na pewno niełatwa decyzja, przed którą my dziś tutaj zgromadzeni, chylimy czoła. Jako Kościół jesteśmy wdzięczni, i ja osobiście także jestem wdzięczny, że Benedykt XVI wskazuje nam, jak należy dojrzewać do pełnej posługi dla dobra Kościoła. Jak przekraczać różnego rodzaju wypracowane zwyczaje, by móc samego siebie pozytywnie zaskoczyć, że jest tyle możliwości, tyle przestrzeni, w której możemy odnaleźć Boga i sposób odpowiedzialności za Kościół – dodał biskup gliwicki.

Bp Jan Kopiec zauważył, że tej modlitwie dziękczynienia za pontyfikat papieża Benedykta XVI towarzyszy również nowa nadzieja, która otwiera się przed Kościołem.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama