Tłumów nie było, korków również. 1 marca punktualnie o godz. 10 Europa Centralna przywitała pierwszych klientów.
Kiedy kilka dni wcześniej otwierano Castoramę i Saturna tłumy szturmowały sklepy, a pierwsi klienci pojawili się kilka godzin wcześniej. Kusiły ogromne promocje.
Otwarciu galerii handlowej, która docelowo pomieści 130 sklepów, towarzyszyły zdecydowanie mniejsze emocje. Wielu spacerowało po przestronnych alejkach, rzadko zaglądając do sklepów. – Trzeba się oswoić – żartuje Kornelia Kwiotek. Sama w wózku ma tylko kilka darmowych balonów. – Dla wnuków, niech coś mają, ale sama nie wiem, czy coś kupię dla siebie – dodaje.
Budowa ogromnego kompleksu w Gliwicach przy ul. Pszczyńskiej pochłonęła 150 mln euro. To jeden z największych obiektów komercyjnych w Polsce i Europie. Powierzchnia handlowa wynosi ponad 67 tys. mkw, a na parkingu zmieści się 2,3 tys. samochodów. Jedną z głównych zalet multimarketu jest jego lokalizacja. Centrum znajduje się dosłownie na przecięciu autostrad A-1 i A-4, a w tym rejonie mieszka prawie 5 milionów klientów, którzy w ciągu godziny będą w stanie dostać się do centrum handlowego.
Europa Centralna składa się z parku handlowego, mieszczącego wielkopowierzchniowe sklepy m. in. Saturn i Castoramę oraz galerii handlowej, gdzie będzie ponad 130 sklepów (do tej pory wynajęto 90 proc. powierzchni handlowej). Hipermarket Tesco Extra jest czynny całą dobę. Powierzchnia restauracyjna Europy Centralnej wynosi 600 miejsc siedzących.
Obiekt poświęcił ks. Krystian Gałąska, proboszcz parafii św. Józefa w Ligocie, na terenie jego parafii leży multimarket Ks. Waldemar Packner EC pracę znajdzie około 2 tys. osób, w tym 100 osób zatrudni Saturn, a Tesco Extra 150. Aby tylko obejść centrum potrzeba do trzech godzin. Przy wejściu „B” znajduje się punkt informacyjny oraz wypożyczalnia wózków inwalidzkich. Wśród wielu udogodnień są m.in. bezpłatne Wi-Fi, podświetlane tablice informacyjne, a także dwie bezpłatne linie autobusowe. To ósmy w Polsce, a pierwszy w regionie multimarket.
Helical Poland, inwestor EC, zaplanował w Gliwicach budowę parku technologiczno-biurowego (o powierzchni 40 tys. mkw) oraz hotelu, wtedy powierzchnia EC wzrośnie do 110 tys. mkw. Tym samym gliwickie centrum mogłoby dorównać łódzkiej Manufakturze (obecnie największa galeria w Polsce), centrum handlowemu Port Łódź czy warszawskiej Arkadii (po 100 tys. mkw) Ale i tak daleko im do największej galerii w Europie, londyńskiego Westfield Stratford City, otwartego w 2011 roku, który ma prawie 270 tys. mkw powierzchni handlowej!