Nowy numer 25/2018 Archiwum

Hotel obok zabytku

Gliwice ogłosiły przetarg na prowadzenie hotelu i restauracji obok zabytkowej Radiostacji Gliwice.

Do wydzierżawienia na maksymalny okres 20 lat jest budynek o powierzchni prawie 500 mkw, wraz z terenem o powierzchni ponad 800 mkw. Miejsce władze chcą, aby w przyszłości powstał tam hotel oraz restauracja, licząc, że położenie w pobliżu zabytku okaże się dla turystów i przyszłych dzierżawców atrakcyjne.

Obiekt jest zabytkowy, ma ciekawą klatkę schodową wraz z oryginalną balustradą, autentyczne są także okna i drzwi. Przyszły dzierżawca remont musi więc przeprowadzić zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków.

Kompleks zabudowań Radiostacji Gliwickiej znajduje się przy ul. Tarnogórskiej. Powstał w połowie lat trzydziestych XX wieku i zachował swój oryginalny układ. Jego centralną częścią jest wieża nadawcza - najbardziej charakterystyczny obiekt w Gliwicach - będący najwyższą drewnianą konstrukcją na świecie.

Radiostacja znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, a bliskość autostrad A-1 i A-4 oraz Drogi Krajowej 88 sprawia, że każdego roku odwiedzana jest przez tłumy turystów.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma