Nowy numer 24/2021 Archiwum

Hotel obok zabytku

Gliwice ogłosiły przetarg na prowadzenie hotelu i restauracji obok zabytkowej Radiostacji Gliwice.

Do wydzierżawienia na maksymalny okres 20 lat jest budynek o powierzchni prawie 500 mkw, wraz z terenem o powierzchni ponad 800 mkw. Miejsce władze chcą, aby w przyszłości powstał tam hotel oraz restauracja, licząc, że położenie w pobliżu zabytku okaże się dla turystów i przyszłych dzierżawców atrakcyjne.

Obiekt jest zabytkowy, ma ciekawą klatkę schodową wraz z oryginalną balustradą, autentyczne są także okna i drzwi. Przyszły dzierżawca remont musi więc przeprowadzić zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków.

Kompleks zabudowań Radiostacji Gliwickiej znajduje się przy ul. Tarnogórskiej. Powstał w połowie lat trzydziestych XX wieku i zachował swój oryginalny układ. Jego centralną częścią jest wieża nadawcza - najbardziej charakterystyczny obiekt w Gliwicach - będący najwyższą drewnianą konstrukcją na świecie.

Radiostacja znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, a bliskość autostrad A-1 i A-4 oraz Drogi Krajowej 88 sprawia, że każdego roku odwiedzana jest przez tłumy turystów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama