Nowy numer 08/2024 Archiwum

Rudy on-line

Aby zwiedzić zabytkowy zespół klasztorno-pałacowy, nie trzeba ruszać się z domu. Wystarczą internet i trochę czasu.

Każdego roku Rudy odwiedzają dziesiątki tysięcy ludzi – pielgrzymów i turystów. Jak magnes przyciąga Sanktuarium Matki Boskiej Rudzkiej, zwanej Pokorną, gdzie od wieków czczony jest cudowny obraz.

Po wielu latach żmudnej renowacji do dawnej świetności powrócił również pobliski pałac książąt raciborskich, gdzie wcześniej przez sześć wieków mieszkali cystersi. Nie bez znaczenia jest również otoczenie pałacu i kościoła – przepiękny park i las, gdzie można pospacerować oraz pojeździć na rowerze. Nie dziwi fakt, że podczas letnich weekendów trudno o miejsce na parkingu, a ludzie przyjeżdżają z całego Śląska. Rudy to także miejsce docelowe wielu pielgrzymek z kraju oraz z zagranicy.

Aby zwiedzić obiekt, wystarczy wejść na stronę: www.rudy-opactwo.pl. Można zobaczyć obraz on-line z kamery umieszczonej na dachu kościoła. – Pokazuje to, co dzieje się na parkingu, ale w przyszłości zostanie umieszczona kolejna kamera, która będzie pokazywała park – mówi ks. Jan Rosiek, dyrektor kompleksu.

Fascynującą podróż można odbyć, klikając w zakładkę "Wirtualny spacer". Klawiszami komputera można przybliżać i oddalać zwiedzane obiekty, a wszystkiemu towarzyszy nastrojowa muzyka. Wirtualnie można zwiedzić otoczenie pałacu – park, dom opata, bazylikę, część klasztorną, tzw. pałac księcia, bazylikę oraz odbyć nocny spacer. – To pokazuje, czym są Rudy i jak wyglądają. Jednak sądzę, że nic nie zastąpi realnych odwiedzin, więc serdecznie zapraszam wszystkich do odwiedzenia pałacu oraz bazyliki – zachęca ks. Rosiek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy