Nowy numer 17/2024 Archiwum

Remont ratusza ukończony

Na początku stycznia br. zakończyły się prace remontowo-adaptacyjne w pyskowickim ratuszu.

Był to ostatni etap prac, obejmujący remont i adaptację pomieszczeń drugiego piętra. Zgodnie z dokumentacją techniczną, uzgodnioną z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Katowicach, na tym piętrze powstała dwufunkcyjna sala, mogąca pełnić zarówno funkcję sali ślubów jak również historycznej sali rajców, z gabinetem burmistrza, zapleczem biurowym oraz sanitarnym.

Pomieszczenia te, z wyjątkiem funkcji sali ślubów, nie będą jednak użytkowane na co dzień, lecz przy wyjątkowych okazjach. W pomieszczeniach tych będzie możliwe również prowadzenie działalności wystawienniczej związanej z historią miasta i regionu.

W ramach remontu również odnowiono oraz pomalowano wszystkie pomieszczenia parteru i pierwszego piętra. Całość robót wykonała Spółdzielnia Rzemieślnicza Wielobranżowa z Tarnowskich Gór, całość kosztowała ponad 276 tys. zł.

Ratusz jest jednym z najbardziej znaczących obiektów Pyskowic, który przez wieki był siedzibą władz miejskich. Usytuowany jest na środku czworobocznego rynku. Wzniesiony na rzucie prostokąta, bez wieży, dwupiętrowy, murowany z cegły, otynkowany. Przypuszcza się że, pierwszy ratusz, parterowy z małą wieżyczką na sygnaturkę na kalenicy dachu krytego słomą albo gontami, został wzniesiony około XIV wieku, czyli wówczas, gdy Pyskowice współzawodniczyły z Toszkiem o władzę i po 1356 roku odgrywały przez pewien czas rolę miasta powiatowego. Ratusz dwa razy padł ofiarą wielkiego pożaru miasta w 1680 i 1822 roku. Obecny budynek pochodzi z 1866 roku, kiedy w wyniku przebudowy otrzymał obecny wygląd.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy