Nowy numer 23/2021 Archiwum

Mieszko dla Brygidy Tomali

Brygida Tomala, organistka parafii św. Anny w Babicach oraz pedagog muzyczny (pracuje w Katowicach oraz w obu diecezjalnych szkołach organistowskich w Gliwicach) została laureatką Nagrody Starosty Raciborskiego w Dziedzinie Kultury „Mieszko A.D. 2012”.

Gala wręczania statuetek zasłużonym dla powiatu reprezentantom różnych obszarów działalności kulturalnej odbyła się 27 stycznia, a gospodarzem była w tym roku Gmina Krzanowice. Brygida Tomala otrzymała nagrodę w kategorii działalności muzycznej. Doceniono w ten sposób przede wszystkim jej wieloletnią pracę organisty oraz dyrygenta chóru i scholi, kilkakrotnie nagradzanych w konkursach ogólnopolskich. W uzasadnieniu nagrody wspomniano również o zaangażowaniu laureatki w szerzenie kultury muzyczno-liturgicznej w parafii i diecezji, o jej koncertach organowych w kraju i za granicą (jest m.in. zaangażowana w dzieło organowego festiwalu rudzkiego „Muzyka w Starym Opactwie” od początku jego istnienia), a także o nagranej niedawno płycie z muzyką organową „Per musicam ad fidem” oraz o pracy w zarządzie Ogólnopolskiego Związku Muzyków Kościelnych. Nie zapomniano też o tym, że nagrodzona jest autorką antyfon nieszpornych przygotowanych na spotkanie z Janem Pawłem II w Gliwicach w 1999 roku, zaś w 1983 roku, na Górze Świętej Anny również była jedną z osób współtworzących oprawę muzyczną nieszporów z udziałem Ojca Świętego.

Kandydatów do nagrody „Mieszka” co roku zgłaszają gospodarze gmin i miast współtworzących powiat. Następnie kapituła złożona z działaczy kulturalnych oraz przedstawicieli władz powiatowych wyłania trzy osoby w każdej z pięciu kategorii, w których starosta ostatecznie typuje po jednym laureacie. Jest to nagroda bardzo prestiżowa. Warto nadmienić, że jesienią ubiegłego roku Brygidzie Tomali przyznano drugą ze znaczących nagród raciborskich – Medal im. Ks. Prałata Stefana Pieczki „Unitas in Veritate”.

Pełna lista laureatów znajduje się na stronie www.powiatraciborski.pl

 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama