Nowy numer 24/2021 Archiwum

Infolinia dla bezdomnych

Od 1 listopada do 31 marca działa w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim bezpłatna infolinia dla bezdomnych. Do tej pory ze specjalnego numeru skorzystało 166 osób. Niestety, w tegorocznym sezonie zimowym zmarło już na Śląsku 15 osób, od początku roku – 9.

Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 100 022, można uzyskać informacje o możliwości pomocy w sprawach wyżywienia i noclegu. Dzwonić można w każdym dniu tygodnia i o każdej porze. Wydział Zarządzania Kryzysowego przygotował też plakaty z numerem infolinii. Zostaną one przekazane m.in. do komend policji, Caritas, Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego oraz PCK.

Samotność i alkohol to sprzymierzeńcy śmierci z zimna. Policjanci apelują o reakcję i radzą zaglądać do samotnie mieszkających sąsiadów, bo czasem zwrócona uwaga, jeden telefon wzywający pomocy mogą komuś uratować życie. Dzwonić można także pod numer policji 997 lub 112.

Śląska infolinia dla bezdomnych uruchamiana jest od 1999 roku przed każdą zimą. Można na nią dzwonić z każdego telefonu komórkowego, stacjonarnego i automatu. Połączenie jest bezpłatne, działa całodobowo. Od ubiegłego roku, ze względu na coraz większą liczbę komórek także wśród bezdomnych, wprowadzono możliwość dzwonienia na numer zwykle przeznaczony tylko dla telefonów stacjonarnych także z telefonów komórkowych. W województwie śląskim działa łącznie 167 placówek świadczących pomoc osobom bezdomnym; są to m.in. 22 noclegownie, 22 schroniska, 26 hosteli, 4 ogrzewalnie, 33 jadłodajnie oraz 35 punktów wydawania żywności.

W całej Polsce od października 2009 do marca 2010 roku z powodu mrozów zmarło 289 osób. Podczas zeszłorocznej zimy z wychłodzenia śmieć poniosło 212 osób.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama