Nowy numer 08/2024 Archiwum

"Innowacja roku 2012" dla Gliwic

Wyróżnienie przyznawane jest w konkursie, któremu patronuje Wydział Nauk Technicznych Polskiej Akademii Nauk. Jury konkursowe doceniło twórców mostu towarzyszącego na podwoziu samochodowym o kryptonimie "Daglezja".

Sprzęt ten może być wykorzystywany zarówno podczas działań wojskowych, jak też przy okazji akcji ratowniczych w trakcie klęsk żywiołowych.
Najważniejszymi kryteriami przyznawania tego wyróżnienia jest innowacyjność produktu, nowatorstwo rozwiązania, jego użyteczność, potwierdzona badaniami jakość, bezpieczeństwo użytkownika oraz korzyści wynikające z jego wprowadzenia na rynek.

„Daglezja” to nowoczesny most na podwoziu samochodowym MS-20. Przęsło mostu transportowane jest na mobilnym pojeździe transportowym. Podwozie oprócz funkcji transportowej ma możliwość położenia oraz zdjęcia przęsła z przeszkody terenowej. Most umożliwia szybkie pokonywanie naturalnych i sztucznych przeszkód terenowych o szerokości do 20 m.

Skonstruowany w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Urządzeń Mechanicznych w Gliwicach sprzęt, zdobył niezwykle pozytywne opinie. 20-metrowy składany most towarzyszący na podwoziu samochodowym służyć będzie polskiej armii, choć zamówienia przyszły też z zagranicy (m.in. Afryki Północnej). Rozkładane przęsło pozwala na przejazd wszelkim pojazdom używanym w wojskach NATO.
Jak na razie wyprodukowano dwa MS-20, jeden trafił do jednostki polskiego wojska we Wrocławiu, drugi dotrze niebawem do jednostki w Szczecinie. W ramach projektu Daglezja powstaje też dwukrotnie dłuższy most MS-40. Rozpoczęto też badania nad mostem gąsienicowym. Tym co wyróżnia produkt na rynku europejskim, jest fakt, iż spełnia on wszelkie standardy dopuszczające sprzęt do ruchu drogowego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy