Nowy numer 23/2021 Archiwum

Mirosław Sekuła nowym marszałkiem

Były prezes NIK, dotychczasowy wiceminister finansów Mirosław Sekuła 21 stycznia został nowym marszałkiem województwa śląskiego. Otrzymał 28 głosów. W tajnym głosowaniu sejmiku uczestniczyło 45 radnych. Do jego wyboru potrzebna była bezwzględna większość głosów – 25.

Wybór nowego marszałka w ciągu kadencji  to efekt dymisji na tym stanowisku marszałka Adama Matusiewicza z PO. Powodem był chaos, jaki w grudniu powstał w województwie po przejęciu komunikacji kolejowej przez samorządowe Koleje Śląskie.

Na następcę ustępującego Matusiewicza jeszcze w grudniu wyznaczyły Sekułę regionalne struktury Platformy.

Powołanie nowego marszałka oznacza rekonstrukcję całego zarządu województwa, tworzonego dotąd przez PO, PSL i Ruch Autonomii Śląska. Głosowania nad powołaniem członków zarządu zaplanowano również na poniedziałkową sesję.

Mirosław Sekuła ma 58 lat. Urodził się w 1955 roku w Strzelcach Opolskich, jest żonaty, ma dwoje dorosłych dzieci. Skończył studia w Politechnice Śląskiej na Wydziale Chemii i Technologii Chemicznej. Od 1990 roku był radnym zabrzańskiego samorządu i przewodniczącym tamtejszej Rady Miasta. Potem był m.in. wiceprezydentem Zabrza, a jako poseł trzeciej kadencji - z ramienia AWS - uczestniczył m.in. w pracach nad drugim etapem reformy samorządowej. W 1998 roku został wybrany na radnego sejmiku województwa śląskiego. Od 2001 roku przez sześć lat kierował Najwyższą Izbą Kontroli. W 2007 roku zdobył mandat posła PO; był m.in. przewodniczącym tzw. hazardowej komisji śledczej. W 2010 roku bez powodzenia startował w wyborach na prezydenta Zabrza. Od grudnia 2011 roku był wiceministrem finansów.

Ustępujący marszałek Adam Matusiewicz pytany w poniedziałek o swoją przyszłość, wskazał m.in., że zamierza zostać „w polityce” (pozostanie radnym regionu).

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama