Od 2011 roku działa portal www.ulga.net. Założyła go poruszająca się od 32 lat na wózku Katarzyna Warachim, mieszkanka Gliwic. – Mogłam siedzieć i nic nie robić. Portal założyłam, aby zdobyte wykształcenie i doświadczenie wykorzystać w pomocy innym niepełnosprawnym i osobom starszym – powiedziała.
Katarzyna Warachim uległa wypadkowi gdy miała 10 lat. Wracając ze szkoły z innymi dziećmi bawiła się na placu zabaw. Często drogę do domu wydłużała taką zabawą. – I wtedy huśtawka uderzyła mnie w plecy. Niestety, złamała mi kręgosłup, w wyniku czego doznałam porażenia wszystkich kończyn, tzw. tetraplegia. Przez dwa lata walczyłam o życie, potem uczyłam się życia na wózku, na którym jeżdżę już ponad 32 lata – wspomina piątek 29 sierpnia 1980 roku.
Pomimo dość dużej niepełnoprawności realizowała marzenia – skończyła studia na Uniwersytecie Śląskim, jest magistrem teatrologii, bo teatr to jej największa pasja. Potem podyplomowo ukończyła jeszcze dziennikarstwo i psychologię zachowań społecznych. – Pozornie to tylko odległe kierunki, w rzeczywistości zaś mają dużo wspólnego – mówi Katarzyna Warachim.
Choć pisała teatralne recenzje to o pracę było jej trudno. Jak mówi środowisko krytyków teatralnych jest dość hermetyczne, więc trudno się w nim przebić. Poza tym dla wielu, jako niepełnosprawna, była zbyt aktywna, dla innych zbyt mało sprawna. – Więc szukałam czegoś, w czym mogłabym wykorzystać i zdobytą wiedzę, i ponad trzydziestoletnie doświadczenie osoby poruszającej się na wózku. I tak zrodził się pomysł www.ulga.net - powiedziała Katarzyna Warachim.
Portal, który założyła, ma być pomocą dla starszych i niepełnosprawnych, bo często wymagają podobnej opieki. Internet jest narzędziem, z którego często korzystają osoby niepełnosprawne; poza tym okazało się, że w Polsce nie ma ściśle usługowego portalu dla niepełnosprawnych.
Ulga.net łączy osoby niepełnosprawne i starsze z tymi, które chcą im pomóc i odwrotnie. Strona jest przejrzysta, dostosowana do osób słabowidzących i niewidomych. Portal ma cztery kategorie: senior, niepełnosprawni, pomoc domowa i pozostałe. W zależności od tego, kto czego szuka, łatwo może odnaleźć na stronie.
Jest tu niemal wszystko, czego może potrzebować osoba niepełnosprawna lub starsza - od poszukiwania opieki, robienia zakupów, po „złotą rączkę”, usługi fryzjerskie, kosmetyczne w domu, wyprowadzanie pieska, opiekę nad grobem, aż do porad prawnych dotyczących choćby refundacji sprzętu. Zarejestrować i zalogować mogą się także te osoby, które chcą, odpłatnie lub na zasadzie wolontariatu, pomagać innym.