Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Wszystko 
o wiekowej parafii

Parafia Przemienienia Pańskiego w Bobrownikach Śląskich zakończyła jubileusz 100-lecia powstania; z tej okazji 
ks. dr Herbert Jeziorski napisał jej monografię.

Ta książka jest świadectwem życia wiary parafian, dlatego ma nie tylko wymiar historyczny, ale również ewangelizacyjny – powiedział ks. Piotr Ciba, proboszcz.
Ks. dr Herbert Jeziorski to badacz dziejów ziemi tarnogórskiej, skąd pochodzi i gdzie powrócił na emeryturę. Jest autorem 
16 książek, w tym ośmiu monografii, oraz wielu artykułów. Historyczną pasję łączy z rzetelnością badacza. – Pisanie monografii jest szczególnym wyzwaniem. Domaga się bowiem dotarcia do wszystkich dostępnych źródeł, co często wymaga żmudnej pracy i dużo czasu – mówi.
Każda jego książka jest kompendium wiedzy o rzeczach, które opisuje.

– Pisanie zawsze było moją pasją, której oddawałem się, pracując jako proboszcz, i której nie zaniechałem po przejściu na emeryturę, choć zdrowie czasem szwankuje – przyznaje ks. kan. Herbert Jeziorski. Pisząc szereg monografii tarnogórskich parafii, kieruje się łacińską maksymą „Verba volant, scripta mament” (Słowa ulatują, pismo pozostaje). – Sami wiemy, jak ulotna jest ludzka pamięć, a pisząc książki, chcę ocalić od zapomnienia ludzi, fakty i zdarzenia – stwierdza.
Książka „Parafia Przemienienia Pańskiego w Bobrownikach Śląskich” nie dotyczy dziejów samej parafii. Rozpoczyna się opracowaniem historii powstawania katolickich świątyń i zarysem dziejów ziemi tarnogórskiej. Kolejne rozdziały szczegółowo opisują parafię – starania o budowę kościoła, jej przebieg, poświęcenie i stałą troskę o wystrój. Autor dużo miejsca poświęca tym, którzy przez ostatni wiek posługiwali w parafii – księżom i siostrom zakonnym. Nie zapomniał o organistach, kościelnych, kancelistach i sprzątających kościół. – Bez ich pracy trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie każdej parafii – uważa.
Książkę czyta się z dużym zainteresowaniem, a dziesiątki zdjęć pozwalają niejako dotknąć opisywanych faktów i ludzi. – Gdyby książka usatysfakcjonowała choć jednego czytelnika, spełniłoby się życzenie, które towarzyszyło mi przy jej pisaniu – mówi ks. Herbert Jeziorski. Z pewnością takich czytelników jest cała rzesza.
O książkę można pytać m.in. w bobrownickiej parafii, tel. (32) 384 07 97, e-mail: pp_tarnowskie@kuria.gliwice.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy