Nowy numer 24/2018 Archiwum

Adwent samorządowców

O przygotowaniu do nowego czasu, uczciwości w wypełnianiu swoich obowiązków i współpracy z innymi – mówił bp Gerard Kusz do samorządowców w Gliwicach.

Adwentowy dzień skupienia dla pracowników samorządu terytorialnego 15 grudnia rozpoczął się Eucharystią w kaplicy sióstr boromeuszek przy ul. Zygmunta Starego. Z samorządowcami, którzy polecali swoje środowiska, modlili się bp Gerard Kusz i ks. Krystian  Piechaczek, dyrektor wydziału duszpasterskiego gliwickiej kurii.

W homilii ks. biskup nawiązał do postaci św. Jana Chrzciciela, zapowiadającego przyjście Jezusa, do którego ludzie przychodzili z pytaniem: co czynić.

– Ludzie wyczuwali, że jest to jakiś czas niezwykły. Dotychczasowy etap się kończy i zaczyna coś zupełnie nowego. Nasza sytuacja jest podobna, też czujemy, że coś się kończy, musi się skończyć, ale nie widzimy jeszcze nowego. Wskazania Jana Chrzciciela były proste. Nie burzył struktur istniejących, ale mówił, że trzeba przygotować się na nowe – mówił bp Kusz. – Jego pouczenie jest aktualne również dziś. Każdy kto pełni rolę społeczną, powinien ją pełnić w sposób uczciwy i sprawiedliwy.

Przestrzegał przed uleganiem sytuacjom stresującym, w których często nie podejmuje się dobrych decyzji. Wskazywał na sumienność w podchodzeniu do swoich zadań.

– W każdej społeczności, w Kościele również, mamy nadgorliwców, którzy zaniedbują swoje podstawowe obowiązki, a bawią się w nadzwyczajności. Zamiast współpracować z innymi, wolą sami zabłysnąć w ramach danych społeczności – zauważył bp Kusz.

W Adwencie, przeżywanym tym razem w Roku Wiary, zachęcał do sięgnięcia po Katechizm Kościoła Katolickiego i pogłębienia swojej wiedzy w kontekście konkretnych zagadnień np. sprawiedliwości społecznej.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma