Nowy numer 33/2018 Archiwum

Organiści odebrali dyplomy

We wspomnienie św. Cecylii, 22 listopada, biskup gliwicki Jan Kopiec wręczył dyplomy sześciu absolwentom Studium Muzyki Kościelnej

Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się nieszporami ku czci patronki muzyki kościelnej. Podczas homilii bp Jan Kopiec podkreślił, że św. Cecylia każe nam pytać o wiarę. – Bo nawet najwspanialsza muzyka kościelna nie spełniłaby swej roli, gdyby nie prowadziła nas do wiary – podkreślił biskup gliwicki.

Po nabożeństwie wykład o śląskich kompozytorach muzyki organowej wygłosił prof. Julian Gembalski z Akademii Muzycznej w Katowicach. Z rąk bp. Kopca dyplomy odebrali: Katarzyna Belkius z Rud, Monika Foit z Bojszowa, Dawid Gołombowski z Lublińca, Grzegorz Kapuła z Rybnika (ponieważ wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Katowicach, dyplom odebrała jego mama), Agnieszka Kowalczyk z Gliwic-Żernik oraz Piotr Machula z Taciszowa.

Sześciu absolwentów Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II st. dyplomy odebrało już w czerwcu.

Dr Mariola Brzoska, dyrektor obu szkół muzycznych, powiedziała, że od 1996 roku przez Studium Muzyki Kościelnej przewinęło się 371 osób, a ukończyło je 71. Z kolei Diecezjalna Szkoła Organistowska II st. od 2002 roku kształciła 85 uczniów, z których dyplomy 18 otrzymało. – Te liczby pokazują, że łatwo do naszych szkół się dostać, ale trudniej skończyć, bo staramy się o wysoki poziom kształcenia przyszłych organistów – powiedziała M. Brzoska. Obecnie obie szkoły kształcą 88 osób.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma