Nowy numer 24/2018 Archiwum

Najprzód o rodzinie

Cykle śląskiego życia – Muzeum w Gliwicach przygotowało nową serię spotkań.

Pierwszy, inaugurujący wykład wygłosi prof. dr hab. Teresa Smolińska z Uniwersytetu Opolskiego nt. „Rodzina śląska – wierzenia, zwyczaje i obrzędy”. Jako szczególnie ważne przywołane zostaną te, które dotyczą kluczowych momentów w życiu człowieka: narodzin, zaślubin i śmierci. Będzie można się przekonać, jak niezwykle silny i więziotwórczy jest charakter śląskiej tradycji.

Rozpoczęcie: 25 listopada o 16.00 w Willi Caro przy ul. Dolnych Wałów 8a.

Cykle śląskiego życia - to wykłady, które odbywać się będą raz w miesiącu, w niedziele. Poświęcone będą obrzędowości na Górnym Śląsku – rodzinnej, związanej z przełomowymi momentami życia człowieka oraz dorocznej, połączonej ze zmianami pór roku. Prezentowane będą na nich nie tylko historyczne źródła wielu praktykowanych do dzisiaj zwyczajów, ale także ich ukryte znaczenia.

Opiekę merytoryczną nad spotkaniami sprawuje Bożena Kubit, etnografka gliwickiego Muzeum. Wstęp na wykłady jest wolny, ale ilość miejsc ograniczona.

 

 

 

 


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma