Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Sukces choreografów i tancerzy ze „Śląska”

Kinga Szablowska, Michaił Zubkov i Łukasz Huzik jako jedyni będą reprezentować Polskę podczas finału VI Międzynarodowego Konkursu Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa w Łodzi.

1 grudnia w Teatrze Muzycznym w Łodzi Łukasz Huzik oraz Kinga Szablowska zatańczą fragment spektaklu „Sarabanda” w choreografii Michaiła Zubkova, do muzyki Jerzego Fryderyka Haendla. Spektakl był już prezentowany we fragmentach w lipcu tego roku, podczas finału tegorocznej Międzynarodowej Letniej Szkoły Tańca Współczesnego (MLSTW) w Koszęcinie. Został wówczas entuzjastycznie przyjęty przez publiczność. Michaił Zubkov jest choreografem i pedagogiem baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, Łukasz Huzik - solistą baletu, a Kinga Szablowska – choreografem i pedagogiem szkoły tańca współczesnego, działającej latem w siedzibie „Śląska”.

Międzynarodowa Letnia Szkoła Tańca Współczesnego ruszyła w 2006 roku wraz z pierwszą edycją autorskiego projektu Michaiła Zubkova i Katarzyny Skawińskiej. W ramach projektu Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej w zespole „Śląsk” pod kierownictwem artystycznym Michaiła Zubkova prowadzona jest edukacja w zakresie tańca współczesnego. Co roku w Koszęcinie pojawiają się najlepsi pedagodzy w tej dziedzinie sztuki z całego świata. Pod ich kierunkiem młodzi tancerze doskonalą technikę tańca współczesnego we wszystkich jego formach. W działania szkoły włączają się również artyści ze „Śląska”.

VI Międzynarodowy Konkurs Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To spotkanie twórców z całego świata, zajmujących się profesjonalnie choreografią, mające służyć wyłonieniu i promocji najzdolniejszych artystów z tej dziedziny sztuki oraz prezentacji ich nowatorskich dokonań. O statuetkę Grand Prix – „Bursztynowego Fauna”, będą walczyć najlepsi choreografowie z wielu krajów.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy