Po Mszy Kaffeetreffen

– Miałem taką wewnętrzną potrzebę, żeby uhonorować i dowartościować społeczność niemiecką, żeby poczuła się również u siebie w domu - mówi Joachim Kalisch, przewodniczący koła terenowego DFK Zabrze Śródmieście.

To on zainicjował spotkanie, które odbyło się 18 listopada w parafii św. Teresy w Zabrzu Mikulczycach. - Okazją jest 20–lecie otrzymania ponownie praw używania języka niemieckiego i rozwijania kultury niemieckiej, żebyśmy mogli prezentować się na zewnątrz, a nie byli ciągle popychani czy usuwani na margines – tłumaczy. Właśnie dwadzieścia lat temu w Zabrzu rozpoczęło działalność  Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców.  Przez lata PRL-u dyskryminowani, doczekali się prawa do oficjalnego używania języka ojczystego i rozwijania swojej kultury.

- Powstające napięcia, czasami nieporozumienia miały różne tło. Najczęściej były pochodzenia politycznego. Natomiast między ludźmi, jeśli chodzi o zamieszkiwanie na wspólnej granicy albo o sąsiedztwo o przysłowiową miedzę, te konflikty wynikały nie z narodowościowego punktu widzenia, ale z tego, że „o coś szło”. Dopiero później pojawiały się ewentualne zarzuty o to, skąd ktoś jest – wyjaśnia ks. dr Piotr Tarlinski. Profesor Uniwersytetu Opolskiego, ale także duszpasterz mniejszości narodowych w diecezji opolskiej wygłosił wykład po polsku i niemiecku, ze wstawkami w gwarze śląskiej. Mówił m.in. o „prawie otwartych ramion”, podkreślając że mniejszości narodowe w Polsce są obecnie solidnie chronione, a jakakolwiek dyskryminacja jest zabroniona.

Spotkanie liderów w bibliotece parafialnej, z udziałem duszpasterzy i przedstawicieli władz samorządowych, poprzedziła Msza św. z kazaniem ks. Piotra Tarlinskiego i nabożeństwo w kościele św. Teresy. Oprawę muzyczną przygotował Zabrzański Chór Chłopięcy „Pueri Cantores Silesienses” pod dyrekcją miejscowego proboszcza ks. Piotra Klemensa. W bibliotece był jeszcze jeden występ muzyczny – zaśpiewała Anna Lesz, sopran. Na stołach pojawiła się oczywiście pyszna kawa, śląski kołocz i inne specjały.

20 lat Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców w Zabrzu pokrywa się z dwudziestoleciem duszpasterstwa w języku niemieckim. Msze św., nabożeństwa i spotkania odbywają się w sześciu parafiach Zabrza: św. Andrzeja, św. Franciszka, św. Józefa, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, św. Teresy i Najświętszego Serca Pana Jezusa.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..