Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zabrzu-Rokitnicy świętował 100-lecie istnienia. – Niech ta świątynia do końca świata będzie miejscem przyjaźni Boga i człowieka – powiedział w homilii gliwicki ordynariusz Jan Kopiec, który przewodniczył jubileuszowym uroczystościom.
Do jubileuszu parafia przygotowywała się od dłuższego czasu. – I duchowo, i remontowo – powiedział ks. Zygfryd Sordon, proboszcz.
Planując remont kościoła, starano się nawiązać do jego pierwotnego wyglądu. – Wtedy obelkowanie stropu było ciemne, a środki wypełnione wzorami. Nie udało nam się ustalić, jakimi, ponieważ nie mamy zachowanych projektów, a zdjęcia są na tyle niewyraźnie, że trudno je odtworzyć, więc wzory zaprojektowano na nowo – mówi ksiądz proboszcz. Dziś, po wielu miesiącach prac malarskich, wygląd świątyni imponuje i zachwyca.
Remont pochłonął ponad 717 tys. zł. Połowę pokryła dotacja z Urzędu Miasta Zabrze, bo kościół wpisany jest w rejestr zabytków, o resztę parafia stara się we własnym zakresie.
W jubileuszowych uroczystościach, którym przewodniczył bp Jan Kopiec, uczestniczyły tłumy wiernych, kilkudziesięciu księży oraz władze samorządowe z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik na czele. – Od wieku Rokitnica cieszy się szczególną obecnością Boga. Niech dziś przyjmie On naszą wdzięczność – powiedział przed Mszą ks. Zygfryd Sordon.
W homilii gliwicki ordynariusz podkreślił, że człowiek nie znosi samotności. – Dlatego ludzie budują kościoły, czyli miejsca, gdzie Bóg jest naszym Ojcem, a my Jego dziećmi – przypomniał i zaznaczył, że świątynia w Rokitnicy, razem z wiernymi, dzieliła trudne i dramatyczne losy historii. – Kościół jednak zawsze pozostaje wierny człowiekowi, dlatego ceńmy sobie to, że pomiędzy naszymi domami znajduje się również dom samego Boga – powiedział bp Jan Kopiec. Nawiązując do historii, biskup gliwicki stwierdził, że wiek temu wiara i pobożność mieszkańców Rokitnicy nakazały im w niełatwych czasach wznieść okazałą świątynię. – Minął wiek, a dziś wiary trzeba bronić przed ludźmi, dla których nie ma żadnych świętości, i domagać się szacunku wobec tych, którzy wierzą – podkreślił bp Kopiec.
Na jubileusz został przygotowany specjalny przewodnik, w którym zamieszczono krótką historię Rokitnicy, budowy kościoła i powstania parafii oraz opis wystroju świątyni.
W ciągu 100 lat parafia NSPJ w Rokitnicy miała siedmiu proboszczów oraz 75 wikarych. W latach 1974–1978 jako wikary pracował w Rokitnicy ks. Jan Kopiec, obecny biskup gliwicki.