Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Dyrygenci w Rudach

Dwa dni – 16 i 17 listopada – obradowali w Rudach dyrygenci i prezesi chórów zrzeszonych w Polskiej Federacji Pueri Cantores. Muzycy z całej Polski pierwszy raz spotkali się w naszej diecezji.

Polska Federacja Pueri Cantores to stowarzyszenie chórów dziecięcych i młodzieżowych. - Dawniej były to tylko chóry chłopięce, stąd nazwa pueri canores, czyli śpiewający chłopcy. Po ostatnim Soborze federacja skupia chóry mieszane - wyjaśnia ks. dr Piotr Paćkowski z Instytutu Muzykologii KUL, prezydent polskiej federacji. Obecnie do Polskiej Federacji Pueri Cantores należy 37 zespołów.

Robocze spotkania dyrygentów i prezesów odbywają się dwa razy do roku. - Są to spotkania szkoleniowe i formacyjne - wyjaśnia ks. Adam Kozak, pochodzący z diecezji gliwickiej sekretarz federacji.

16 listopada dla uczestników spotkania Mszę odprawił bp senior Jan Wieczorek. - Jesteśmy w sanktuarium Matki Boskiej Pokornej, tej, którą Bóg dał nam jako znak na drodze naszej wiary i na Rok Wiary - powiedział w homilii bp Wieczorek.

Po Mszy koncertował zabrzański chór „Resonans con tutti”, którym dyrygowała Arlena Różycka-Gałeczka, a z organowym recitalem wystąpił Bogdan Stępień.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy