Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Korczak – wzór dla wychowawców

W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Gliwicach Sośnicy podsumowano obchody Roku Janusza Korczaka. Konferencję otworzyli minister edukacji Krystyna Szumilas, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz bp Gerard Kusz.

Przez cały rok gliwicka szkoła aktywnie włączała się w obchody roku swojego patrona. – To wiele różnych konkursów, spotkań, warsztatów i konferencji – powiedział Andrzej Beżański, dyrektor ZSO nr 14.

Spotkanie, które odbyło się 12 listopada, było szczególne. – Nieczęsto udaje się szkołom gościć w tym samym czasie ministra edukacji oraz rzecznika praw dziecka. Tym większa więc nasza satysfakcja – mówił A. Beżański.

Krystyna Szumilas stwierdziła, że Korczak był tym, który teorię łączył z praktyką. – Nowa podstawa programowa również kładzie duży nacisk na to, aby wiedzę łączyć z praktyką, by ona miała odbicie w rzeczywistości. Z kolei rzecznik praw dziecka Marek Michalak zwrócił uwagę, że trwający Rok Janusza Korczaka przybliżył wielu Polakom jego życie i przesłanie. – Badania wskazały, że zdecydowana większość Polaków słyszała o Korczaku, gorzej było jednak z wiedzą o tym, co robił. Teraz to się zmieniło – podkreślił M. Michalak.

Bp Gerard Kusz zaznaczył, że Korczak kochał dzieci i był im wierny. – Kto nie ma tych dwóch cech, niech się nie bierze za wychowanie dzieci – podkreślił hierarcha.

W dyskusji o koncepcjach wychowawczych Korczaka w pracy młodzieżą wzięło udział kilkunastu prelegentów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy