Nowy numer 30/2021 Archiwum

Pracował do ostatniego dnia

9 listopada, w wieku 78 lat, odszedł po nagrodę do Pana Józef Bonczol, pierwszy dyrektor archiwum diecezjalnego.

Urodził się i przez całe życie mieszkał w Miechowicach. W latach 1962–1982 był kierownikiem zaopatrzenia w Zespole Elektrowni Górnośląskich. Pełnił funkcję kancelisty i kronikarza oraz nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej w parafii Bożego Ciała w Bytomiu-Miechowicach.

1 lipca 1992 roku został powołany na stanowisko archiwisty w Archiwum Kurii Diecezjalnej w Gliwicach. Funkcję tę pełnił do ostatniego dnia swojego życia. W piątek, jak co dzień, wracał z pracy z kurii. Tuż przed swoim domem zasłabł i zmarł.

Kościół gliwicki zawdzięcza mu stworzenie od podstaw archiwum bieżącego Kurii Diecezjalnej (tzw. registratury), główną składową tworzonego wciąż Archiwum Diecezjalnego. W latach 1998-2001 Józef Bonczol prowadził prace związane z wykonaniem mikrofilmów wszystkich historycznych ksiąg metrykalnych parafii diecezji gliwickiej. Efekt finalny tego ogromnego dzieła to ponad  292 tysiące zdjęć na ponad 13,5 kilometrach kliszy filmowej, na których umieszczono dane z 1 203 ksiąg.

Józefa Bonczola cechowała ogromna kompetencja i szeroki zasób wiedzy historycznej. Jako świadek tragicznych wydarzeń II wojny światowej troszczył się, aby nie zaginęła pamięć o naszych przodkach i bohaterach – tej sprawie poświęcał swoje liczne artykuły. Marzył o procesie beatyfikacyjnym księży męczenników: Antoniego Korczoka i Johanna Frenzla, przygotowując dokumentację z historykami IPN w Katowicach. Tej sprawy nie zdążył już dokończyć. Kościół gliwicki opłakuje śmierć tego wielkiego i skromnego człowieka i prosi o modlitwę za niego. RiP.

Pogrzeb ś.p. Józefa Bonczola odbędzie się w środę 14 listopada o 11.00 w kościele Bożego Ciała w Bytomiu Miechowicach i na cmentarzu Krzyża Świętego.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama