Nowy numer 30/2021 Archiwum

Skarb jest, trzeba go tylko oczyścić przejdź do galerii

Tam wszystko jest inne, ale Pan Bóg jest przecież ten sam. I chodzi o to, żeby odnajdywać tam Jego, a to, co jest we mnie, próbować przekazać tym ludziom – mówi o swoim pobycie w Peru Zofia Sokołowska, pierwsza świecka misjonarka w diecezji gliwickiej.

Przedstawiciele grup misyjnych działających w różnych miejscach diecezji gliwickiej spotkali się 10 listopada w parafii Najświętszej Maryi Panny  Wspomożenia Wiernych w Gliwicach-Sośnicy.

Ks. Maciej Górka, który od czerwca jest odpowiedzialny za duszpasterstwo misyjne w diecezji, chciałby, żeby w każdej parafii była jakaś grupa, nawet kilkuosobowa. Gromadząca nie tylko dorosłych, którzy stanowią większość zaangażowanych w sprawy misyjne, ale też młodzież i dzieci.

– Te struktury nie są celem, ale narzędziem. W naszych działaniach mamy kłaść akcent na Pana Boga. To On nas wzywa, prowadzi, niesie na swoich plecach, my jesteśmy tylko narzędziami. I musimy pamiętać, że to ma być działanie na zasadach bożych i bożymi metodami, bo takie przynosi najlepszy plon – podkreśla ks. Górka.

Jednocześnie przypomina, że Rok Wiary to czas, również w grupach misyjnych, na odnalezienie w sobie tego ognia, który przygasa. – Nie chodzi o nowe pomysły, ale oczyszczenie tego, co jest. Mamy skarb, ale przykurzony, odłożony gdzieś na bok. Teraz trzeba go wykopać, odczyścić, zachwycić się nim i iść dalej – mówi.

Podkreśla też, że to odnowienie wiary jest też odnowieniem miłości, bo nie da się wiary głosić bez miłości do Pana Boga. – Trzeba na nowo Go poznać i zakochać się w Nim. Wtedy dopiero tak naprawdę można żyć Ewangelią. A my zaczynamy od końca, na siłę pchamy się w moralność, a ona wypływa z wiary – dodaje. Planuje podejmowanie wspólnych działań razem z diecezją opolską i archidiecezją katowicką, np. przy organizacji metropolitalnych kongresów misyjnych.

Na spotkaniu w Sośnicy o swoich doświadczeniach misyjnych opowiadała Zofia Sokołowska, która przez trzy lata jako świecka misjonarka pracowała w Peru i właśnie wybiera się na kolejny, tym razem dwuletni pobyt.

Natomiast Justyna Brzezińska jako wolontariuszka pracowała w Ghanie, a teraz planuje rozpocząć przygotowanie w Centrum Formacji Misyjnej już do wyjazdu misyjnego. Z diecezji gliwickiej na misjach pracują obecnie ks. Gerard Tyralla i ks. Adam Kubasik w Peru, ks. Zygmunt Perfecki w Togo, ks. Jarosław Zawadzki w Czadzie i ks. Tomasz Rafalak na Sachalinie, a do wyjazdu na misje przygotowuje się ks. Artur Chwaszcza.

Zadaniem grup misyjnych w parafiach jest przypominanie o tym, że Kościół nie zamyka się w granicach naszego kontynentu. A w tych rejonach, które nazywamy misyjnymi, często jest bardziej świeży w przeżywaniu swojej wiary.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama