Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Znowu przyjedzie na białym koniu

Dzieci pamiętają z tego spotkania to, że przyjeżdża na koniu i potem obdarowuje słodyczami. Przy okazji poznają historię świętego, który urodził się na początku IV wieku i, jak głosi przekaz, oddał ubogiemu połowę swojego płaszcza.

Mowa o św. Marcinie z Tours. Pochody organizowane w różnych parafiach diecezji odbywają się w jego wspomnienie, czyli 11 listopada. Atrakcją tych spotkań są rogale św. Marcina i postać samego świętego, który przyjeżdża na koniu, a potem prowadzi korowód dzieci z lampionami.

W parafii św. Jacka w Gliwicach-Sośnicy pochód za św. Marcinem na koniu wyrusza sprzed kościoła w niedzielę 11 listopada o godz. 16. – Przypominamy sobie zawsze historię życia św. Marcina, który uczy dzieci, ale też dorosłych przychodzących z nimi, dobroczynności. Umiejętności dzielenia się z potrzebującymi i dostrzegania ich niedostatków – mówi proboszcz ks. Krzysztof Śmigiera. Spotkanie kończy się w muszli koncertowej, gdzie na dzieci czekają rogaliki i inne słodycze.

Również w niedzielę dzieci z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zabrzu-Rokitnicy zbierają się o godz. 15.45 na placu przed Szkołą Podstawową nr 28 (ul. Kosmowskiej), skąd pochód z orkiestrą wyrusza w kierunku kościoła. W Sośnicowicach w parafii św. Jakuba Apostoła spotkanie rozpoczyna się po niedzielnej Mszy wieczornej. Najpierw dzieci obejrzą przedstawienie, a potem razem ze św. Marcinem na koniu przejdą do niedalekiego zamku, gdzie mieści się Dom Pomocy Społecznej „Ostoja”. Na placu zamkowym czekać będą na nie słodycze, a mieszkanki domu przygotują przedstawienie. W parafii śś. Ap. Piotra i Pawła w Kotach przemarsz rozpoczyna się o godz. 15.30 sprzed kaplicy św. Marcina, a kończy spotkaniem w sali parafialnej.

Natomiast w Tarnowskich Górach spotkanie odbędzie się już w sobotę 10 listopada. Rozpocznie się w kościele Matki Bożej Królowej Pokoju o godz. 15, tam dzieci obejrzą przedstawienie o życiu świętego z Tours w wykonaniu uczniów I LO im. S. Sempołowskiej, a następnie pochód za Marcinem na koniu wyruszy w kierunku Biblioteki Miejskiej, gdzie planowane są pokazy ognia i tańce, a na dzieci czekać będą rogaliki i ciepła herbata.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy