Nowy numer 30/2021 Archiwum

Bobrowniki Śląskie w czołówce

Świątynia Przemienienia Pańskiego zajęła trzecie miejsce w konkursie portalu slask.naszemiasto.pl na najpiękniejszy kościół województwa śląskiego i jest pierwsza w diecezji.

Dwa pierwsze miejsca zdobyły świątynie z archidiecezji katowickiej:  Ciała i Krwi Pańskiej w Mysłowicach (41 246 głosów) i św. Szczepana w Katowicach-Bogucicach (40 086 głosów). Trzecie miejsce przypadło kościołowi Przemienienia Pańskiego w Bobrownikach Śląskich, który tym samym został uznany za najpiękniejszy w diecezji gliwickiej. Otrzymał 21 350 głosów, mimo że parafia liczy niecałe 4 tys. wiernych.

– Każdy widzi, co jest – powiedział  ks. Piotr Ciba, proboszcz z Bobrownik, poproszony o komentarz do tego wyniku. Przez 14 lat jego proboszczowania przygotowywał kościół na zeszłoroczne obchody 100-lecia, przywracając mu pierwotny wygląd. Świątynia była odrestaurowana najpierw z zewnątrz, potem wewnątrz, imponujące jest też całe obejście. Ważny jest tu nie tylko sam kościół, ale życie religijne. – Jest dużo propozycji dla dorosłych, dla starszych i młodzieży. Ludzie korzystają i się z tego cieszą – mówi proboszcz, podkreślając, że to jest ich wspólne dzieło.

Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym wybierano najpiękniejsze świątynie w powiatach i miastach. W drugim, trwającym przez cały październik, można było wybrać najpiękniejszy kościół spośród 70 wyselekcjonowanych wcześniej.

Kolejne, czwarte miejsce w konkursie zajął również kościół z diecezji gliwickiej – św. Michała Archanioła w Żernicy koło Gliwic (19 178 głosów). Jest to zabytkowa świątynia drewniana.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama