Nowy numer 24/2021 Archiwum

„Śląsk” na wschodnim wybrzeżu

Huragan Sandy nie przeszkodził w koncertach zespołu, chociaż to właśnie w miastach znajdujących się w zagrożonej części Stanów Zjednoczonych zaplanowane zostały występy dalszej części trasy.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” koncertuje właśnie w Stanach Zjednoczonych. Trasa prowadzi od Chicago przez Detroit, Cleveland, Youngstown aż po Philadelphię, New Jersey, New Britain i Stamford. Występy zespołu wszędzie spotykały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Od kilku dni artyści śledzili jednak informacje dotyczące huraganu Sandy. To właśnie w miastach znajdujących się na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych zaplanowane zostały koncerty w dalszej części trasy. Jak poinformował dziś po południu dyrektor zespołu Zbigniew Cierniak, artyści są bezpieczni. Odczuli, co prawda, potężną siłę wiatru, ale w Cleveland, gdzie wczoraj koncertowali i nocowali, uderzenie huraganu nie spowodowało większych strat.

Na razie organizator trasy koncertowej zespołu nie przewiduje zmian w zaplanowanych koncertach, chociaż liczą się z tym, że mogą pojawić się utrudnienia związane z brakiem prądu czy podtopieniami. 31 października jest dla artystów dniem przejazdowym, a kolejny koncert odbędzie się 1 listopada w Philadelphii. W Stanach Zjednoczonych przebywa 80-osobowa grupa – artyści chóru, baletu i orkiestry oraz członkowie ekipy technicznej i dyrekcja zespołu. Ich powrót do Warszawy zaplanowany jest na 5 listopada.

Anomalie pogodowe nie po raz pierwszy pojawiają się na drodze zespołu „Śląsk”. W październiku 2004 roku, podczas podróży do Japonii, przez trzy dni artyści byli zmuszeni do pozostania na jednej z wysp z powodu szalejącego tajfunu Tokage. W sierpniu 2008 roku w okolicach Częstochowy autobus, którym wracali z występu, został przewrócony przez trąbę powietrzną.

Od 25 października „Śląsk” przebywa w Stanach Zjednoczonych w ramach trasy koncertowej inaugurującej jubileusz 60-lecia zespołu. Tegoroczna, jesienna trasa jest 10. podróżą na kontynent amerykański. Po raz pierwszy publiczność za oceanem zobaczyła polskie tańce i pieśni w wykonaniu artystów z Koszęcina w 1959 roku. W ramach jubileuszu „Śląsk” powróci tam wiosną przyszłego roku i będzie ponownie koncertował w Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama