Nowy numer 17/2024 Archiwum

Jan Paweł II ciągle nas uczy

Dzień Papieski to wspólna modlitwa, tym razem szczególnie za rodziny, oraz zbiórka pieniędzy na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która wspiera uzdolnioną młodzież.

Z okazji XII Dnia Papieskiego, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Rodziny”, 14 października w katedrze śś. Piotra i Pawła w Gliwicach odprawiona została Eucharystia, w czasie której modlono się o kanonizację Jana Pawła II i za rodziny diecezji gliwickiej. 

– Gromadzimy się, by rozważać cały dorobek duchowy i materialny na rzecz Kościoła i świata Jana Pawła II, dziś już błogosławionego. Chcemy jego postać, w tym roku jako papieża rodziny, na nowo odkryć, zrozumieć, a równocześnie modlić się o rychłą jego kanonizację – powiedział ks. Bernard Plucik, proboszcz parafii katedralnej.

W homilii przypomniał o zagrożeniach, wobec których staje obecnie rodzina, związanych z uwarunkowaniami społecznymi, prawnymi i światopoglądowymi. Zwrócił też uwagę na to, że czasem przy cichej aprobacie i przyzwoleniu rodziców, dzieci żyją w wolnych związkach, przez co zaciera się jasny obraz rodziny. Zachęcał też do sięgnięcia po raz kolejny do nauczania Jana Pawła II.

O oprawę liturgii zadbali uczniowie, katecheci i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 18 im. Jana Pawła II w Gliwicach. Tego dnia przed kościołami całej diecezji prowadzona jest zbiórka na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która wspomaga uzdolnioną, ale ubogą młodzież. Idea tej pomocy powstała po pielgrzymce Jana Pawła II do Polski w 1999 roku, a jej stypendyści są nazywani żywym pomnikiem poświęconym Ojcu Świętemu.

Za tydzień, 21 października o godz. 17 w sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach z okazji Dnia Papieskiego odbędzie się koncert muzyki chóralnej w wykonaniu Chóru Studium Muzyki Kościelnej i Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II Stopnia w Gliwicach, chóru parafii św. Anny w Babicach, scholi parafii św. Józefa w Zawadzie Książęcej oraz solistów: Klaudii Romek (sopran) i Brygidy Tomali (pozytyw). Będzie to ostatni w tym roku koncert z cyklu „Muzyka w Starym Opactwie”.


 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy