Nowy numer 23/2021 Archiwum

Dla ducha i ucha

Porywająca muzyka z Ameryki, charyzmatyczni instruktorzy i utalentowani wykonawcy. Śpiew, taniec i głoszenie Ewangelii.

Wszystko to w ciągu dwóch dni w pobliżu kopalni Guido podczas I Zabrzańskich Warsztatów Gospel, które odbyły się 6 i 7 października w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu.

Całe przedsięwzięcie było dedykowane pamięci gliwickiego kompozytora Norberta Blachy, zmarłego w lutym br. – Ponad trzy lata temu to on namówił mnie do udziału w warsztatach gospel w Rybniku. Pojechałam tam i zakochałam się w tej muzyce. Od tego czasu świtał w mojej głowie pomysł, aby takie warsztaty zrobić w Zabrzu. I udało się! – mówi Karolina Borner, inicjatorka projektu.

Impreza została zorganizowana przez Dom Dziennego Pobytu „Rodzina” Caritas Diecezji Gliwickiej, Śląskie Stowarzyszenie Gospel, Miejski Ośrodek Kultury oraz Szkołę Podstawową nr 5 w Zabrzu.

W trakcie warsztatów uczestnikom udało się stworzyć chór, który wraz z instruktorami oraz zaproszonymi muzykami wykonał 10 utworów w języku polskim i angielskim. Niektóre z nich były bardzo energiczne i radosne, inne znów skłaniały do refleksji i zadumy. Wokaliści zapraszali także widzów do wspólnego śpiewu i tańca. Wprowadzeniem do koncertu był utwór Norberta Blachy „Modlitwa o Pokój” w wykonaniu Chóru Kameralnego Szkoły Muzycznej w Gliwicach. Organizatorzy chcieli uczcić jego pamięć tym, co najbardziej kochał i czemu poświęcił swoje życie – muzyką.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama