Nowy numer 23/2021 Archiwum

Jedynka świętuje

Dawni i obecni nauczyciele oraz dawni i obecni uczniowie 6 października uczestniczyli w zjeździe absolwentów Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Króla Jana III Sobieskiego w Tarnowskich Górach, najstarszej szkoły w mieście.

Spotkanie zorganizowane zostało z okazji 90-lecia polskości tej szkoły, bo jej historia jest znacznie dłuższa. Do jej absolwentów należą m. in. prof. Jan Miodek, prof. Marek Piechota, prof. Józef Dzielicki. – Nie przedstawię historii szkoły, bo „jedynka” kontynuuje tradycję najstarszej w naszym mieście placówki oświatowej, której korzenie sięgają XVII wieku, więc zajęłoby to zbyt wiele czasu – powiedziała Teresa Ochojska, dyrektor szkoły. – Historia 90 lat polskości szkoły to nie tylko suche fakty, daty i wydarzenia, to przede wszystkim czas wspomnień i zadumy nad ciągłością dziejów w wymiarze pewnej niedużej społeczności. Nasze wspomnienia związane z tą szkołą stanowiły cząstkę historii „jedynki”, a „jedynka” jest również częścią nas, skrawkiem naszego życia.

Jubileuszowe spotkanie rozpoczęło się Eucharystią w kościele śś. Piotra i Pawła pod przewodnictwem bp. Gerarda Kusza, który poświęcił nowy sztandar szkoły. W homilii mówił o nadziei we współczesnej rzeczywistości. Przypomniał, że pozbawienie jej jest pozbawieniem nas podstawy istnienia. – Nadzieja to spojrzenie w przyszłość, wyjście poza codzienność. Jej sens widzę w tym, że uda nam się jednak obronić godność człowieka i jego wolność. A wolność polega na tym, że człowiek potrafi wybierać i ma możliwość działania. Szkoła jest właśnie po to, żeby uczyć dokonywania właściwych wyborów. Nie przyklaskiwania wszystkim i wszystkiemu, bo klakierów mamy dość – zauważył bp Kusz. ­– Mam nadzieję, że wypracujemy też kulturę solidarności, będziemy potrafili być razem. Wbrew naszym tendencjom egoistycznym i indywidualistycznym nauczymy się pracy wspólnej – dodał.

Dzień wcześniej w szkole odbyło się  sympozjum naukowe i otwarta została wystawa prezentująca dorobek szkoły i osiągnięcia uczniów. W niedzielę odbędzie się I Tarnogórski Bieg Jubileuszowy, w którym na dystansie 5 kilometrów wystartuje około stu biegaczy. Na krótszym dystansie zmierzą się uczestnicy w kategorii młodzieżowej. Natomiast w poniedziałek obok szkoły posadzona zostanie pamiątkowa „Lipa Sobieskiego”, przypominająca o obchodzonym jubileuszu.
 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama