Nowy numer 48/2023 Archiwum

Radość z wyznawanej wiary

"Rok Wiary to w pierwszej mierze zaproszenie do rachunku sumienia, by sobie uczciwie odpowiedzieć, co uczyniliśmy z darem wiary" – pisze w liście biskup gliwicki Jan Kopiec.

W ostatnią niedzielę września w kościołach diecezji czytany jest list biskupa gliwickiego Jana Kopca na rozpoczęcie Roku Wiary, który uroczyście zostanie otwarty w Rzymie 11 października przez papieża Benedykta XVI.  Czytamy w nim m. in.: „Skarb wiary, który otrzymaliśmy, nie jest dany raz na zawsze; traktujemy go zazwyczaj jako rzecz znaną, a przecież musimy go ożywiać w każdym momencie pielgrzymowania przez świat i życie. Odkrywamy z bólem, jak – niestety – podlegamy niewłaściwej tendencji traktowania naszych zachowań bez poczucia odpowiedzialności; ileż razy uświadamiamy sobie uleganie hipokryzji, nieuczciwości, świadomemu łamaniu świętych reguł postępowania – bardzo często przy tym ulegając źle pojętym podszeptom o konieczności pójścia z postępem i za nowoczesnością, podczas gdy to tylko zwycięża chęć duchowego lenistwa.”

Biskup zachęca do odnowienia w sobie przeżywania Eucharystii, przywrócenia rytmu modlitwy każdego dnia, lektury nauczania Kościoła – indywidualnie i we wspólnotach i ruchach. „Może ogłoszony przez Ojca Świętego Rok Wiary pomoże nam odzyskać na nowo radość wyznawania daru, który cenimy i kształtujemy w sobie jak najdoskonalej tylko potrafimy. Odnowiona łaska wiary stanie się żywym spotkaniem ze Zbawicielem i uczyni nas gotowymi do dzielenia się nią z innymi, zgodnie z zamysłem programu Nowej Ewangelizacji w całym Kościele” – pisze w liście Biskup Gliwicki. Uroczyste otwarcie Roku Wiary w katedrze gliwickiej odbędzie się w czwartek, 11 października. O godz. 17.30 – sprawowane będą nieszpory; a o godz. 18.00 – Eucharystia pod przewodnictwem bpa Jana Kopca.


 

« 1 »
DO POBRANIA: |

Zapisane na później

Pobieranie listy