Nowy numer 3/2021 Archiwum

Fundamenty już wykopane

– Nadawaliście sens mojemu kapłaństwu, nadawaliście sens naszemu stowarzyszeniu i wierzę, że nadacie sens temu, co tutaj wspólnie tworzymy – powiedział ks. Henryk Bardosz, przewodniczący stowarzyszenia budującego dom dla niepełnosprawnych w Zabrzu.

Budowa domu ruszyła z początkiem września. Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół „Modlitwa i Czyn” w Zabrzu postanowiło stworzyć dom dla osób niepełnosprawnych, które po śmierci najbliższych potrzebują wsparcia, ale ich sytuacja nie wymaga korzystania np. z domu pomocy społecznej. Dom będzie parterowy, dla 12 osób, z salą rehabilitacyjną i rekreacyjną, pokojami z łazienką i aneksem kuchennym, wspólną jadalnią i tarasem. Skromny, ale wygodny dla niepełnosprawnych.

Uroczyste otwarcie budowy nastąpiło 22 września. – Moim wielkim marzeniem jest, żeby za kilka lat przekazać klucze osobom niepełnosprawnym, dla których budowany jest ten dom. I to one będą za niego odpowiedzialne – w pełni i samodzielnie. Na razie są fundamenty, ale stajemy na głowie, żeby ten budynek, kochani moi przyjaciele, jak najszybciej wam przekazać. Idea powstania tego domu była jedna – aby to był dom rodzinny, nie wielki moloch – podkreślił ks. Henryk Bardosz.

Na spotkanie zaproszeni zostali ci, którzy zaangażowani są w tę inicjatywę i wspierają ją, oraz osoby niepełnoprawne, z myślą o których jest on podejmowana. Gliwicki biskup senior Jan Wieczorek nie po raz pierwszy spotkał się z członkami tego stowarzyszenia. – Tak się wspaniale układało, że przez całą moją pracę duszpasterską, także jako proboszcza, często miałem kontakt z niepełnosprawnymi – zauważył bp Wieczorek. – Dziękuję księdzu Henrykowi, że w tym miejscu, w Zabrzu, podjął to wielkie dzieło miłości. Myślę, że będzie wielu współpracujących, którzy będą układać tu cegły, jak czytamy w Piśmie Świętym, będą sadzić, podlewać, a Bóg sam da wzrost. – Budowę tę rozpoczynamy w 90. urodziny miasta, w najstarszej jego dzielnicy, w Biskupicach. I wierzę, że niedługo będziemy tu oglądać to, co udało się zrobić ludziom ogromnego serca – stwierdziła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Bp Jan Wieczorek poświęcił plac budowy, gdzie zakopany został akt erekcyjny z informacją o tej inicjatywie i wspierających ją osobach i instytucjach.


 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama