Takie same prawa

Postanowili pomóc spotkać się tym, którzy na co dzień może rzadko się spotykają. Nie każdy w swoim otoczeniu ma przecież osoby niepełnosprawne i zna ich problemy.

Spotkanie integracyjnego pod hasłem „Tolerancja” odbyło się 21 września w Kochanowicach i rozpoczęło się Mszą św. w kościele św. Wawrzyńca, której przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. Po skończonej Eucharystii długo jeszcze śpiewał i tańczył razem z zebranymi. – Charyzmatem Kościoła jest troska o ludzi, których się nie zauważa albo których uważa się za niewartościowych. Mam na myśli niewidomych, głuchoniemych, ludzi specjalnej troski – dotkniętych fizycznie i psychicznie. Zadaniem Kościoła, ponieważ tego uczył nas Jezus, jest dostrzeżenie ich i otoczenie szczególną opieką – zauważa bp Długosz i przypomina o duszpasterstwie dla niepełnosprawnych. – Staramy się uświadomić rodzicom dzieci niepełnosprawnych, że one mają takie same prawa w Kościele jak dzieci zdrowe – dodaje. W diecezji swoją pracę duszpasterską łączy z różnymi osobami odsuwanymi na margines – niepełnosprawnymi, uzależnionymi. Chętnie też spotyka się z dziećmi. – Służę dzieciom w wieku przedszkolnym, by słowo „Kościół” kojarzyły z czymś co rozumieją, w czym czynnie biorą udział i gdzie przeżywają wielką radość z tego, że jest z nimi Pan Jezus. Chcę być do końca życia katechetą, a zadaniem katechety jest przybliżanie prawdy o Panu Jezusie – wyjaśnia.

Druga część spotkania odbyła się na placu obok kochanowickiego Gminnego Centrum Kultury i Informacji. – Spotkanie to dedykujemy osobom niepełnosprawnym i wszystkim mieszkańcom powiatu lublinieckiego. Dziś nie ma barier między nami – wyjaśnia Małgorzata Derkowska, dyrektor GCKiI. Do zaprezentowania się na scenie zgłosiło się 15 grup – mieszkańców domów pomocy społecznej, kombatantów i uczniów różnych szkół. Przygotowano dla nich wiele atrakcji, m. in. występy zespołów muzycznych, pojedynek na kolory – zawody w paintball, rzut do celu, jazdę samochodem terenowym. Przez cały czas działała stacja krwiodawstwa.

Marian Jończak, prezes Stowarzyszenia „Purpurowe Serce”, które pomaga niepełnosprawnym, przypomniał, że gmina Kochanowice jest druga w powiecie lublinieckim pod względem liczby takich osób, mieszka tutaj ponad stu niepełnosprawnych. Stowarzyszenie było inicjatorem spotkania, a zorganizowało je razem z GCKiI, wójtem i proboszczem miejscowej parafii.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..