GN 2/2021 Archiwum

Drogowskaz 
na rozstaju dróg

Konstruktywne spojrzenie w przyszłość z pokorą wobec historii – oto zadanie dla miasta i jego mieszkańców.


W ubiegły weekend Lubliniec świętował potrójny jubileusz – 740-lecie miasta, 90-lecie przybycia do Lublińca ojców oblatów Maryi Niepokalanej oraz tę samą rocznicę utworzenia Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza.
Ze wszystkich stron w kierunku kościoła pw. św. Stanisława Kostki ciągnęły tłumy wiernych. Niby jak co niedziela, ale godniej i jakby determinacja w tym marszu była większa. W środku świątyni starsi mieszkańcy ubrani w regionalne stroje ludowe. Kilka rzędów mężczyzn w niebieskich kamizelkach pośród sztandarów przypominało mały legion armii. Oficjalne stroje ludzi wokoło wskazywały na obecność przedstawicieli parlamentu i lokalnych władz. Tłok w zakrystii powodowali zaproszeni księża oraz misjonarze z różnych części świata.
Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Jan Kopiec.

W homilii padały słowa o zadaniu, którego budowanie rozpoczęli nasi przodkowie 740 lat temu, stawiając na ziemi lublinieckiej pierwsze stabilne kroki. O tym, że dziś jesteśmy jednym z ogniw tego procesu i tworzymy wspólnotę, która swoją tożsamość odnalazła w Chrystusie. Wreszcie o wolności, do której dorastaliśmy w historii. – Obleczcie się w serdeczne miłosierdzie! – apelował bp Kopiec, kończąc kazanie. Po uroczystym Te Deum oblaci dziękowali za życzliwość hierarchów diecezji gliwickiej oraz za gościnność mieszkańców.
Po Mszy odbyło się poświęcenie ogromnego krzyża górującego nad pobliskim rondem Jana Pawła II. – Drogowskaz na rozstaju dróg miasta nazywany krzyżem oblackim, zawsze pozostanie Krzyżem Chrystusa prowadzącym do Boga i znakiem zwycięstwa. Przypomina o powołaniu, zobowiązując do celów o wiele ambitniejszych niż świętowanie kolejnych jubileuszy – przypomniano podczas Eucharystii.
Podniosła atmosfera zdawała się wybrzmiewać jeszcze akordami sobotniego koncertu w kościele. Można było uczestniczyć w wielu imprezach i wydarzeniach kulturalnych, odbywających się z okazji połączonych obchodów.


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama