Nowy numer 24/2021 Archiwum

Wiosna bez liczb

Na spotkanie z nim przyjechały tłumy z całego Śląska, a pytano prawie o wszystko – o katechezę w szkole, politykę w Kościele, Palikota i ojca Rydzyka.


Spotkanie z Szymonem Hołownią, znanym dziennikarzem i publicystą, odbyło się w rudzkiej bazylice 18 maja. Znane nazwiska przyciągają – gdyby spojrzeć na tablice samochodów, to parking zapełnił się mieszkańcami m.in. Rybnika, Raciborza, Gliwic, a nawet Tychów i Katowic. – Lubię go oglądać w Religia TV. Ciekawy jestem, co powie tutaj na żywo – powiedział Jędrzej Kubik, który na spotkanie z S. Hołownią przyjechał z Katowic.
Ponad dwugodzinne rozmowy dotyczyły wielu spraw. Młodzi pytali o ich miejsce w Kościele, zauważając, że wielu ich rówieśników z Kościoła odchodzi. – Gdzie ta wiosna, o której mówił Jan Paweł II? – zapytał gimnazjalista z Rybnika.

Szymon Hołownia stwierdził, że Kościół to nie liczby. – Skończmy z tym, że musi nas być 90 procent, bo inaczej Kościół przepadnie. Jeśli komuś jest w nim źle, to niech sobie idzie. My starajmy się o to, aby nasza wiara była żywa i szczera. Nie o liczby tu chodzi, ale o jakość – stwierdził publicysta. – Rozmowy o wrogach Kościoła trzeba zacząć od siebie, od pytania o moją wiarę i postępowanie. Jeśli mamy sobie coś do zarzucenia, to nie dziwmy się, że inni to wytykają – powiedział Szymon Hołownia.
Sytuację obecnych chrześcijan porównał do tej, która panowała w Kościele pierwotnym. – Oni żyli inaczej, niż cały ówczesny świat. Tym zadziwili innych i przyciągnęli ich do siebie. My mamy podobne zadanie. Musimy przestawić się z mentalności obrońców wiary na apostołów – stwierdził dziennikarz.
Dyskusja była niezwykle ożywiona i dotyczyła wielu problemów – od Radia Maryja po politykowanie w kazaniach. – Kościół nie jest wolny od wad, bo tworzymy go my, słabi ludzie. Ale mimo tego ja bym Kościoła katolickiego nigdy na nic innego nie zamienił – zakończył Szymon Hołownia. Po spotkaniu, które prowadzili ks. Jacek Orszulak i Michał Loskot z Radia Plus Śląsk, dziennikarz długo rozmawiał z uczestnikami i podpisywał swoje książki.


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama