Nowy numer 33/2018 Archiwum

Pisane krwią Chrystusa

Rozmowa z Henrykiem Patriarchą, pastorem Kościoła Adwentystów 
Dnia Siódmego.


Ks. Waldemar Packner: Jak zaczęła się pasja zbierania różnych egzemplarzy Pisma Świętego?


Pastor Henryk Patriarcha: – Miałem siedem lat, gdy otrzymałem od mamy pierwszy egzemplarz Nowego Testamentu. Na nim uczyłem się czytać. Mama podkreślała, że naukę czytania warto rozpocząć od mądrego i pożytecznego tekstu. Wtedy jeszcze nie myślałem, że tak oto rozpoczyna się moja przygoda z Biblią, która trwa po dzień dzisiejszy.


Czy później Pastor kontynuował biblijne zainteresowania?


– One w dużej mierze zadecydowały o tym, że wstąpiłem do seminarium duchownego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Podkowie Leśnej, a po jego ukończeniu zostałem pastorem. Naukę kontynuowałem w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, gdzie uczyłem się języków biblijnych i poznawałem dzieje powstania Pisma Świętego.


Czy wtedy zaczęło się zbieranie egzemplarzy Biblii?


– Tak. Starałem się nabyć każdą cenniejszą Biblię, którą spotkałem w swoim życiu. W sumie zgromadziłem ponad 600 egzemplarzy. Na gliwickiej wystawie prezentowanych jest ponad 100. Zdecydowały o tym problemy z transportem, ponieważ na co dzień mieszkam w Niemczech.


Jak często organizuje Pastor takie wystawy?


– Jeśli tylko mam okazję. W Polsce wystawa była prezentowana w kilku miejscach, częściej w Niemczech. Zawsze staram się ukazywać Biblię nie tylko jako dzieło literackie czy historyczne, ale przede wszystkim jako ciągle żywe słowo Boga skierowane do człowieka. Święty Augustyn powiedział: „Czytaj Pismo Święte tak, jak gdyby było pisane krwią Jezusa Chrystusa”. Do takiego kontaktu z Biblią ma zachęcać wszystkich zwiedzających ta wystawa. •

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma