Powrót księcia... Portret Guido Henckel von Donnersmarcka znów w Tarnowskich Górach
Książę Guidotto Henckel von Donnersmarck przy portrecie swojego pradziadka. Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Powrót księcia... Portret Guido Henckel von Donnersmarcka znów w Tarnowskich Górach

Brak komentarzy: 0

sz /inf. prasowa

GOSC.PL

publikacja 05.09.2019 00:50

Obraz jest najnowszym i niezwykle cennym nabytkiem tarnogórskiego muzeum. Na wernisaż wystawy przyjechał potomek portretowanego, książę Guidotto.

Od środy w Muzeum w Tarnowskich Górach można oglądać portret jednego z najważniejszych górnośląskich arystokratów przełomu XIX i XX wieku. Chodzi o księcia Guido Henckel von Donnersmarcka - przemysłowego potentata, z którego inicjatywy powstał świerklaniecki "Mały Wersal".

Guido, hrabia Henckel, a od 1901 r. książę von Donnersmarck to jedna z najsłynniejszych postaci w historii regionu. Ród ten przez ponad 300 lat był związany z Tarnowskimi Górami i okolicą. Jego portret prawdopodobnie stanowił wyposażenie jednego z miejscowych pałaców w Reptach.

Obraz autorstwa Franza von Lenbacha to niezwykle cenna pamiątka po jednym z najważniejszych górnośląskich magnatów przemysłowych, a jednocześnie przykład dobrej klasy XIX-wiecznego malarstwa niemieckiego. Został zakupiony do zbiorów Muzeum już w marcu, ale ze względu na remont budynku prezentację dzieła przesunięto na wrzesień.

Obraz jest prezentowany w ramach wystawy jednego dzieła, noszącej tytuł "Powrót księcia. Franz von Lenbach, Portret Guido Henckel von Donnersmarcka" i czynnej do końca 2019 roku. Jej wernisaż odbył się we wtorek.

Powrót księcia... Portret Guido Henckel von Donnersmarcka znów w Tarnowskich Górach

Burmistrz Arkadiusz Czech wręcza kopię portretu księciu Guidotto. Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Gościem specjalnym uroczystości był prawnuk portretowanego i dziedzic tytułu książęcego, a przy tym honorowy obywatel Tarnowskich Gór, Guidotto Henckel von Donnersmarck. Książę przybył na wernisaż wraz ze swoim kuzynem, księciem Georgiem Dietrichem von Schoenaich-Carolath.

- Rzadko zdarza się, że lokalne muzeum nabywa dzieło takiej rangi, a przyjazd, specjalnie na wernisaż, dwóch książąt, w tym bezpośredniego potomka portretowanego, to prawdziwe wyróżnienie - podkreśla Beata Kiszel, dyrektor tarnogórskiego muzeum.

Jak się okazało, książę Guidotto również brał udział w licytacji dzieła, jednak przekonał się, że jego pradziadek wolałby, żeby obraz wrócił na Śląsk. W ramach "pocieszenia" burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech wręczył mu podczas wernisażu kopię portretu jego pradziadka.

Czytaj dalej na kolejnej stronie >>>

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 1 z 2 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..