Nowy numer 17/2024 Archiwum

Droga Krzyżowa Skrzywdzonych

W Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym w katedrze gliwickiej, podobnie jak w innych miejscach kraju, odprawiona została Droga Krzyżowa Skrzywdzonych.

- Jak co roku, w pierwszy piątek Wielkiego Postu obchodzimy Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. Przechodząc dziś drogą krzyżową, zechciejmy dostrzec umęczonego Chrystusa właśnie w nich – rozpoczął wspólną modlitwę bp Sławomir Oder. Nabożeństwo z biskupem gliwickim prowadzili bp Andrzej Iwanecki, delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. dr Rafał Dappa i proboszcz parafii katedralnej ks. Bernard Plucik.

Droga Krzyżowa Skrzywdzonych   Droga Krzyżowa Skrzywdzonych, katedra gliwicka. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Przy kolejnych stacjach czytane były rozważania, przygotowane na ten dzień przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. – Czasem słyszymy, że ktoś mówi: ja nigdy nie spotkałem osoby skrzywdzonej. W rzeczywistości osoba ta zapewne spotkała taką osobę, ale nie miała o tym pojęcia. Postawienie w centrum osób skrzywdzonych nie oznacza, że chcemy je wystawiać na widok publiczny, żeby mówiły o swojej krzywdzie. A jednocześnie mamy świadomość, że poznanie relacji Zranionych budzi wrażliwość na ten rodzaj krzywdy. Jako osoby wspierające Skrzywdzonych, poznajemy ich ból, emocje, trudności. Przygotowane przez nas rozważania drogi krzyżowej są odbiciem tych spotkań ze Zranionymi. Mamy nadzieję, że dzięki nim także inni będą mogli poznać ich bliżej i być bardziej wrażliwymi na ich krzywdę – wyjaśnia ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Stacja 10: Odarcie z szat

Jezu, Ty rozumiesz, co znaczy wstyd ogołocenia. Nie rozumieją tego ci, którzy zarzucają, że mówienie o krzywdzie wykorzystania seksualnego to dzisiaj medialna moda. Nie wiedzą, że wracanie do tych najkoszmarniejszych chwil powoduje, że na nowo czujesz się nagi i bezbronny. Nie wyobrażają sobie bólu, który sprawia zdzieranie zasłon z ran, które krwawiły, lecz zdążyły już przyschnąć. Kiedy najintymniejsze zranienia mieszają się z błotem i kurzem, znów leżysz poraniony w rowie.

Naucz nas, Panie, być dobrymi samarytanami, którzy nie przejdą obok Zranionego, nie zauważając go. Daj nam serca wrażliwe, które znajdą sposób, by opatrzyć jego rany. Zalać je winem pomocy, które zdezynfekuje bolące miejsca i polać oliwą modlitwy, która ukoi zranienie duchowe.

Pełny tekst rozważań Drogi Krzyżowej Skrzywdzonych dostępny jest na stronie: wspolnotazezranionymi.pl

Po raz pierwszy Kościół w Polsce obchodził Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego 3 marca 2017 roku. Od bieżącego roku nazywany jest Dniem modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym.

Droga Krzyżowa Skrzywdzonych   Droga Krzyżowa Skrzywdzonych, katedra gliwicka.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy