Nowy Numer 07/2018 Archiwum

Święto kolejarzy

W sobotę na stacji kolejowej w Gliwicach odbędzie się ponowne poświęcenie figury św. Katarzyny Aleksandryjskiej. To pierwszy punkt obchodów Dnia Kolejarza w Gliwicach.

25 listopada obchodzone jest liturgiczne wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej i Dzień Kolejarza. O 10.00 na peronie 2 stacji kolejowej w Gliwicach odbędzie się uroczystość poświęcenia odnowionej figury św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Została ona tutaj umieszczona 20 lat temu i po ostatnim generalnym remoncie dworca odnowiona, wróciła na swoje miejsce.

O 18.00 w kościele Chrystusa Króla (ul. Okrzei 31) będzie sprawowana Msza św. w intencji kolejarzy i ich rodzin, a na 19.30 zaplanowano spotkali w sali VIP stadionu Piasta Gliwice.

Obchody Dnia Kolejarza to tradycja sięgająca XIX wieku. W lipcu 1981 roku NSZZ „Solidarność” Węzła PKP Lublin podjęła uchwałę, ustanawiającą Dniem Kolejarza 25 listopada, tj. dzień imienin patronki św. Katarzyny Aleksandryjskiej, jednocześnie patronki polskich kolejarzy. Od ponad 30 lat jest on obchodzony także w Gliwicach W 1997 roku kościół Chrystusa Króla został oficjalnie ustanowiony kościołem kolejarzy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy