• facebook
 • rss
 • Poziom wysoki i bardzo wyrównany

  Mira Fiutak Mira Fiutak

  dodane 19.11.2017 22:06

  Teresa Urbańczyk z Jankowic została Ślązaczką Roku 2017. Finał konkursu "Po naszymu, czyli po śląsku" odbył się w Zabrzu.

  Na scenie Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu 19 listopada swoje monologi w gwarze zaprezentowały trzy uczestniczki konkursu - zwyciężczyni Teresa Urbańczyk, Ewa Grzesik z Raciborza, która zajęła drugie miejsce, i Jadwiga Szymik z Ćwiklic, której przypadło miejsce trzecie.

  Prof. Jan Miodek podkreślił, że dawno już nie było w finale tak bardzo wyrównanego poziomu prezentacji. - Bardzo wysokiego poziomu. Piękna narracja, piękna gwara… Serce nam podpowiada, że powinna to być nagroda ex aequo, ale regulamin konkursu na to nie pozwala - powiedział o obradach jury, w którym razem z nim występy oceniali ks. prof. Jerzy Szymik i Jan Olbrycht.

  W tym roku w konkursie wzięło udział 60 osób. Do półfinału przeszło 12 osób w kategorii dorosłych i 7 w dziecięco-młodzieżowej. Młodzieżową Ślązaczką Roku została Katarzyna Langer z Kadłuba.

  Od 22 lat przyznawany jest również tytuł Honorowego Ślązaka Roku. W tym roku otrzymało je Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej za zakończone sukcesem starania o wpisanie tarnogórskich podziemi na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  W poprzednich edycjach uhonorowani nim zostali m.in. Wojciech Kilar, Franciszek Pieczka, abp Alfons Nossol, abp Damian Zimoń, Jerzy Buzek, prof. Marian Zembala, Józef Skrzek, a w ubiegłym roku Tadeusz Kijonka.

  Konkurs "Po naszymu, czyli po śląsku" zainicjowała senator Maria Pańczyk-Pozdziej. W tym roku była to już 27. jego edycja.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół