• facebook
 • rss
 • Barbórka na liście UNESCO?

  Ks. Rafał Skitek Ks. Rafał Skitek

  dodane 14.11.2017 13:07

  Działania związane ze zbieraniem dokumentacji uzyskały już zgodę abp. Wiktora Skworca. Projekt wspiera Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

  O co dokładnie chodzi? Przede wszystkim o ocaleniu fenomenu obchodów barbórkowych na Górnym Śląsku. W skali kraju i – najprawdopodobniej – świata jest to zjawisko wyjątkowe. Dlatego powstał projekt wpisania religijnych i kulturowych tradycji barbórkowych na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

  By tak się jednak stało, potrzebna jest pomoc tzw. depozytariuszy. Czyli kogo? Takim depozytariuszem dziedzictwa społecznego, kulturowego i religijnego tradycji barbórkowych jest m.in. lokalny Kościół, który zawsze pełnił rolę wspierającą organizacyjnie oraz duszpastersko brać górniczą w organizowaniu obchodów ich święta. Ale nie tylko. Bo depozytariuszami są także osoby świeckie, głównie górnicy, którzy od lat uczestniczą w grudniowych obchodach. Od nich też zależy, czy religijne i kulturowe tradycje barbórkowe trafią na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

  Co trzeba zrobić?

  Razem z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Kościołem na Górnym Śląsku prosimy o pomoc w zebraniu informacji i dokumentacji (fotograficznej, dźwiękowej, filmowej, zapisów w kronikach, itd.) obchodów barbórkowych w roku 2017. Zebrane materiały wystarczy przesłać na adres e-mailowy: barborka@muzeumgornictwa.pl.

  W ten sposób staną się one podstawą do przygotowania wniosku o wpisanie Barbórki (Dnia Górnika) na krajową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

  Liczymy na Waszą pomoc i zapraszamy do współpracy.

   

   

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół