W Kośmidrach został poświęcony drugi w diecezji gliwickiej kościół pod wezwaniem świętego Jana Pawła II. - Budujcie cywilizację miłości - zachęcał wiernych bp Jan Kopiec.
Świątynia w Kośmidrach (dekanat lubliniecki) jest kościołem filialnym parafii św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w pobliskim Pawonkowie. Gdy w 2011 roku rozpoczęła się budowa, wierni wraz z proboszczem zdecydowali, że powinna otrzymać wezwanie świętego Jana Pawła II. Był to bowiem rok jego beatyfikacji, a kamień węgielny pod budowę poświęcił sam papież-Polak.
Budynek powstał w miejscu starej kaplicy i pierwotnie również miał być kaplicą, lecz nie przystawałoby to do sporego, z kunsztem wykończonego budynku - na razie przynajmniej w środku, bo na zewnątrz czeka jeszcze sporo pracy, m.in. dokończenie elewacji.
W przeddzień liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, bp Jan Kopiec dokonał zatem aktu poświęcenia kościoła. W południe, w obecności kilkudziesięciu kapłanów i setek wiernych, uroczyście otworzył drzwi świątyni, a w trakcie Eucharystii namaścił świętymi olejami ołtarz oraz cztery krzyże zatopione w ścianach na czterech krańcach budowli.
- Zdajecie sobie sprawę, czym jest ten dom Boga, wzniesiony waszymi rękoma, także waszą szczodrobliwością i wspaniałomyślnością. Dzisiaj to wszystko dochodzi do głosu jako znak, który trzeba napełnić życiem i tak ukształtować, by do nas przemawiał. Tu, z tego miejsca, gdzie głoszone jest Boże słowo, nie ludzkie - mówił w homilii bp Kopiec.
- Jest to dom ludzką ręką wzniesiony, ale wszyscy przeżywamy to jako cud, że taki dom może być również znakiem obecności żywego Boga - dodał biskup.
Nawiązując do fragmentu Ewangelii - "Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie" - biskup podkreślił, że także patron świątyni św. Jan Paweł II "wszedł w to samo misterium, by otwierać i zamykać to, co będzie równoznaczne i w niebie, i na ziemi".
Biskup Kopiec w kazaniu wskazał też na chrześcijańskie wartości, do wyrażania których często brakuje Polakom zapału w codziennym życiu. Wymienił m.in. uczestnictwo w niedzielnych Mszach i powstrzymywanie się w tym dniu od pracy, poszanowanie dla ludzkiego życia oraz kierowanie się zasadami uczciwości i odpowiedzialności.
- To wszystko dzieje się w katolickim kraju, gdzie jest tyle pięknych kościołów, gdzie zaangażowanych jest tylu kapłanów i gdzie głoszonych jest tyle Bożych słów. A mimo to mamy taki stan społeczeństwa. Potrzebujemy to wyjaśnić: czy Jezus Chrystus jest dla nas przewodnikiem, czy traktujemy Go jako miłosiernego kolegę, który i tak nam przebaczy i przyjmie do Nieba - podkreślił biskup.
- W tej uroczystej chwili mówię to nie dla bólu i smutku, ale po to, żeby ta nowa świątynia nie była tylko uzupełnieniem tego, co ma pięknie wyglądać. Świątynia ma być tym miejscem, w którym mamy dojrzewać do doskonałości i dawać świadectwo, dlaczego Chrystus nas w niej gromadzi - zaznaczył bp Kopiec.
Na zakończenie Mszy Świętej biskup zachęcał wiernych, by "cenili sobie ten kościół, napełniali go swoją silną wiarą, ale przede wszystkim budowali cywilizację, którą św. Jan Paweł II nazywał cywilizacją miłości, budującej wspaniały świat ludzi żyjących w zgodzie i pokoju".
Więcej o ciekawej historii kościoła w Kośmidrach przeczytasz TUTAJ.