• facebook
 • rss
 • Pokój jest sprawą serca

  Hanna Czogalik

  dodane 14.10.2017 18:51

  Wspólnoty Żywego Różańca pielgrzymowały do sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach.

  Bazylika rudzka po brzegi wypełniła się członkami i duszpasterzami grup Żywego Różańca nie tylko z diecezji gliwickiej, ale także z katowickiej i opolskiej. Wśród duszpasterzy był ks. Maciej Będziński z Warszawy, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła Świętego Piotra Apostoła.

  Mszy św. przewodniczył bp Jan Wieczorek. W homilii nawiązał do słynnej Piety Michała Anioła, podkreślając, że tak samo jak nad Chrystusem zdjętym z krzyża, Maryja pochyla się nad każdym człowiekiem, nawet największym grzesznikiem.

  - Tu w Rudach, jak i na całym Śląsku, od wieków istniały bractwa modlitewne i eucharystyczne - mówił biskup. - To one pomogły ludziom przetrwać burze historii.

  Jako przykład człowieka, który swoje działania zawierza Bogu przez Maryję, wskazał króla Jana III Sobieskiego, który idąc pod Wiedeń, przechodził przez Rudy. - Kiedy odniósł pamiętne zwycięstwo, wypowiedział słynne i pełne pokory słowa „Przybyłem, zobaczyłem, Bóg zwyciężył”.

  Wspólnoty Żywego Różańca przywiozły ze sobą do Rud sztandary   Wspólnoty Żywego Różańca przywiozły ze sobą do Rud sztandary Marek Tomasiak - Bywało już w historii, że siły wrogie Kościołowi chciały go zniszczyć, a nawet głosiły jego koniec - powiedział w innym miejscu kaznodzieja. - Ale zawsze siła modlitwy okazywała się większa. Dzisiaj, kiedy wielu ludziom może również wydawać się, że jest podobnie, trzeba podkreślić, że sprawa pokoju jest sprawą serca. Według Biblii, serce stanowi centrum człowieka, tam musi być miejsce dla miłości, jedności, dla modlitwy.

  Bp Jan Wieczorek nawiązał również do świętych czczonych w październiku - św. Jadwigi Śląskiej, wielkiej krzewicielki dobra i miłosierdzia, oraz św. Franciszka, którego życiowym mottem były słowa „pokój i dobro”.

  Zwrócił uwagę na rolę Matki Bożej w naszym życiu. - Maryja jest nam dana po to, by oczyszczać, wywyższać i uświęcać. Dana nam jest przez samego Chrystusa, który mówi na krzyżu „Oto Matka twoja”, oto Matka wasza - powiedział biskup.

  A zakończył homilię cytatem z pieśni „Maryjo, ja Twe dziecię”, trawestując jej słowa: - Bądź z nami w każdy czas; Matko Pokorna, Matko Miłosierna, wspieraj i ratuj nas.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół