• facebook
 • rss
 • Z miłości do Boga, ale dla człowieka

  Szymon Zmarlicki Szymon Zmarlicki

  dodane 07.10.2017 15:42

  We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej odbyła się pielgrzymka do Rud na 25-lecie diecezjalnej Caritas.

  Pracownicy, wolontariusze, kapłani oraz przyjaciele i darczyńcy zaangażowani w działalność Caritas w diecezji gliwickiej spotkali się na pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach.

  Biskup senior Jan Wieczorek, który przewodniczył Eucharystii, w homilii porównywał misję pracowników i wolontariuszy Caritas do zawierzenia oraz służby Maryi.

  - W roku setnej rocznicy objawień w Fatimie pozdrowienie Matki Bożej wybrzmiewa w kościołach na całym świecie, a w szczególności w sanktuariach maryjnych. Całe to wielkie dzieło bycia dla człowieka zaczęło się bowiem przez słowo "fiat": "niech mi się stanie". Wypowiadając je, Maryja potwierdziła, że chce być Służebnicą nie tylko Boga, ale też tego wszystkiego, co Bóg daje na drogę - mówił biskup.

  - W trudzie, który trzeba było podjąć, Maryja nie zatrzymała Jezusa dla siebie, ale pośpiesznie udała się, by głosić radość z Tego, który przychodzi - zaznaczył, wymieniając wszystkie trudne wydarzenia, jakie czekały Matkę Bożą także po narodzinach Chrystusa, aż do Jego śmierci. - Rok Miłosierdzia, który minął, przybliżył nam głęboką treść nauki Krzyża. Maryja nie wiedziała, co ją czeka, ale ciągle powtarzała: "tak" aż po Golgotę - dodał bp Wieczorek.

  - Mówimy: "Służebnica". Ale czy nie możemy zamienić tego określenia na "Caritas" - czyn, który wprowadza miłość, zaistnienie Boga dla człowieka z człowiekiem? - zastanawiał się biskup. - Caritas przynagla nas wszystkich do takiego działania - podkreślił.

  Nawiązując do logo Caritas, bp Wieczorek zauważył, że "to wielkie, promieniujące serce i słowo wypisane na skrzyżowaniu serca z krzyżem". Mówiąc o pracy wolontariuszy, przypomniał, że to działanie "z miłości do Boga, ale dla człowieka".

  Po Mszy św. uczestnicy pielgrzymki wysłuchali koncertu pieśni maryjnych w wykonaniu chóru Cantabile z Gliwic, który powstał wraz z diecezjalną Caritas. Później konferencję wygłosił ks. prof. Piotr Morciniec, teolog moralny z Uniwersytetu Opolskiego. Spotkanie zakończyło nabożeństwo do Matki Bożej.

  Z kolei w czwartek w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach odbyły się obchody 25-lecia działalności Caritas Diecezji Gliwickiej. Relację z wydarzenia znajdziesz TUTAJ.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół